Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Razbojnici najčešće uz pomoć noža pljačkaju kladionice u TK: Više od polovine nerasvijetljenih slučajeva, radnice u strahu idu na posao

Preuzmite sliku

Sportske kladionice često su meta napada razbojnika koji uz prijetnju vatrenim i hladnim oružjem odnosno uporetbu fizičke sile otuđe novac od uposlenica koje tom prilikom dožive šok i traumu, a zabilježen je i slučaj nanošenja povreda.

Na području Tuzlanskog kantona u posljednjih 14 mjeseci registrovano je 28 slučajeva krivičnih djela Razbojništva na uposlenicima sportskih kladionica, potvrđeno je za Tuzlanski.ba iz MUP-a TK.

Akivnošću operativnog sastava Uprave MUP-a TK rasvijetljeno je 13 krivičnih djela Razbojništva, ili 46,43 posto od ukupnog broja evidentiranih slučajeva.

  • U okviru otvorenih predmeta kriminalističkih istraga na dokumentovanju i rasvjetljavanju navedenih krivičnih djela, službenici MUP-a TK uspjeli su identifikovati 13 učinilaca od čega je njih 12 lišeno slobode dok je 8 lica predato u nadležnost Tužilaštva.

    Od ukupno 28 slučajeva krivičnih djela Razbojništva u posljednjih 14 mjeseci prema informacija koje smo dobili iz MUP-a TK u pet slučajeva izvršioci su koristili vatreno oružje, u 18 slučajeva su razbojnici to uradili uz prijetnju vatrenim oružjem dok je u preostalih pet slučajeva razbojništvo počinjeno uz upotrebu fizičke sile.

    Na naš upit da li je osim prijave za razbojništvo bilo prijava i za nanošenje tjelesnih povreda uposlanicama iz MUP-a TK su nam kazali da je zabilježen jedan takav slučaj.

    U razgovoru sa nekoliko uposlenica sportskih kladionica sa područja Tuzle kazale su nam kako strah od razbojnika postoji svakako i da nije svejedno svaki dan ići na radno mjesto gdje su velike šanse da vam neko pištolj prisloni na glavu ili stavi nož ispod vrata.

    “Vi nikada ne možete znati ko vam i s kojom namjerom ulazi u poslovnicu. Redovni igrači su OK njih manje više sve poznajemo ali kada se pojavi neko novi onda postoji doza opreza svakako. Lakše je kada ste u poslovnici gdje ima veća cirkulacija kako igrača tako i ljudi. Međutim, problem je kada ste u poslovnici koja je da tako kažem zabačena tu su veće šanse budete meta nekog razbojnika. Sigurno da bi se sve uposlenice osjećale bolje i sigurnije uz neku dodatnu zaštitu” – složne su tri uposlenice kladionica koje rade u Tuzli, a čija su imena poznata našoj redakciji.

    Iz MUP-a TK dobili smo i odgovor na pitanje šta je moguće preduzeti kako bi se spriječila sve učestalija razbojništva nad uposlenicama sportskih kladinoca odnosno šta može uraditi policija, a šta vlasici samih sportskih kladionica.

    U nastavku prenosimo odgovor koji smo dobili iz MUP-a TK:

    Temeljem analize okolnosti, načina i posljedica izvršenja svakog pojedninačnog slučaja Razbojništva, kao i faktora koji su pogodovali napadačima, diferencijraju se odgovarajuće mjere i radnje odnosno načini za sprečavanje napada na uposlenice sportskih kladionica u okviru zakonskih ovlašetenja, policija može uspješno preventivno djelovati prevashodno:

    – Putem pojačane pozorno-patrolne službe sa akcentom na lokacije gdje se nalaze sportske kladionce, u okviru koje se vrši pojačana kontrola kriminalno aktivnih i sumnjivih lica, kao i kontrola policiji interesantnih lica učesnika u lokalnom saobraćaju.

    – Putem realizacije operativnih planova rada na rasvjetljavanju neriješenih krivičnih djela Razbojništva počinjenih u toku ranijeg perioda, kojim bi bila izvršena diverzifikacija policijskih mjera i radnji, u pogledu razrade i izvođenja sveobuhvatnih operativnih provjera u odnosu na bezbjednosno-interesantna lica, kao i kriminalističke obrade nad licima koja se dovode u vezu sa izvršenjem teških krivičnih djela.

    – Razmjenom relevantnih informacija u okviru operativne saradnje sa drugim policijskim agencijama.

    – U okvoru realizacije Projekta “Rada Policije u Zajednici” , putem kontinuiranog rada na promoviranju i jačanju saradnje između građana i policije, s ciljem pribavljanja blagovremenih relevantnih informacija o krimogenim licima, ili okolnosima koje upućuju na mogućnost izvršenja Razbojništva nad uposlenicama sportskih kladionca.

    Od strane vlasnika odnosno upravljačkih struktura sportskih kladionica iz MUP TK kažu kako bi bilo svrsishodno da pojačaju mjere fizičke i tehničke zaštite uposlenog osoblja kao i materijalnih dobara prvenstveno:

    – Putem instaliranja eleltronskih sigurnosnih sistema sa naprednijim preformansama (video nazdor, odgovarajuće vrste alarma odnosno tzv. panik alarm, zatim vremenske kase sa odgođenom mogućnošću otključavanja, za pohranu većih novčanih iznosa, koncipiranje radnog prostora u okviru objekta sportskih kladionica sa fizičkom barijerom između uposlenog lica i prostora za klijente odnosno igrače.

    – Blagovremene, diskretne dojave policiji na br. 122, od strane uposlenika kladionica, o sumnjivim licima ili okolnosima koje upućuju na moguće izvršenje krivičnog djela.

    – Iz režima postupka sa gotovim novcem isključiti mogućnost nošenja sa sobom dnevnog pazara od strane uposlenika kladionice, kući ili nošenja istog bez fizičkog obezbjeđenja od strane Zaštitarske agencije, na odredište pologa-uplate kod određene finansijske institucije.

    – Povremeni ili stalni angažman Agencije za zaštitu čiji će uposlenici vršiti adekvatno fizičko obezbjeđenje osoblja i objekata sportskih kladionica gdje se ostvaruje veći finansijski promet. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje