Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pitali smo: Koliko se u Tuzli čitaju knjige, koji uzrast je najaktivniji i koliko se godišnje naslova iznajmi?

Preuzmite sliku

Iako su elektronski mediji već odavno postali dobar dio naše svakodnevnice to u Tuzli nije umanjilo kulturu čitanja knjiga, što nam je potvrđeno u Javnoj ustanovi Narodne i univerzitetske biblioteke ‘Derviš Sušić’ Tuzla.

U svijetu sveprisutnih ekrana i monitora, lako se zaboravlja kakav jednostavan užitak pruža listanje dobre knjige.

‘Nije stvar u tome koliko knjiga košta. Stvar je u tome koliko tebe košta da je ne pročitaš’, rekao je Jim Rohn, i zaista posljedice izbjegavanja čitanja jasno su uočljive u svakodnevnoj konverzaciji gdje se može uočiti oskudnost fonda riječi i izraza.

  • Ipak biblioteka u Tuzli se može pohvaliti pozitivnim statističkim podacima, obzirom da se svake godine u prosjeku učlani novih oko 3.000 korisnika u izjavi za Tuzlanski.ba istakla je direktorica NUB ‘Derviš Sušić’ Tuzla, Mirna Trifković.

    – Mi tokom jedne kalendarske godine uslužimo negdje oko 35.000 korisnika kojima se na korištenje izda oko 65.000 naslova knjiga. Svake godine naš broj članova poraste za negdje oko 3.000 novih korisnika, a najviše potrebe za bibliotečkim uslugama pokazuju učenici osnovnih i srednjih skola – kazala nam je Trifković.

  • Učenici kako osnovnih tako i srednjih škola osim podizanja knjiga često koriste i resurse koji su na raspologanju u čitaonici, zatim američki kutak kao i austrijski, turski te iranski odjele.

    Također, NUB ‘Derviš Sušić’ Tuzla svojim članovima nudi mogućnost i da pretražuju on-line baze podataka iz raznih naučnih oblasti.

    Statistika kaže kako su učenici osnovnih škola aktivniji u biblioteci od srednjoškolaca dok su penzioneri primjera radi aktivniji od zaposlenih.

    – Veoma smo zadovoljni posjetom i brojem članova pogotovo obzirom na ekspanziju interneta i on-line izdanja. Moram da istaknem kako elektronski mediji nisu ugrozili kulturu čitanja knjiga u Tuzli jer knjiga je knjiga i internet neće nikada moći da zamijeni knjigu. U odnosu na neka ranija vremena nisu znatne razlike u broju onih koji posjećuju našu Ustanovu, to je otprilike manje više isti broj – kazala nam je direktorica Mirna Trifković.

  • Među brojnim članovima biblioteke u Tuzli naša sagovornica istakla je studenticu Pravnog fakulteta, Amilu Žeru, koja je u 2018. godini nagrađena nagradom od strane Fondacije za bibliotečku djelatnost, kao jedna od 10 najaktivnijih čitalaca na području Federacije BiH.

    Također, jedna od aktivnijih je i učenica Srednje hemijske škole, Asija Cena, koja je u protekloj godini pročitala 109 naslova.

  • Na pitanje može li razvoj novih tehnologija u određenoj mjeri da ima uticaja na sam dolazak čitalaca u biblioteku, direktorica Trifković je istakla:

    – Svakako da se danas javlja određeno interesovanje za knjigom u elektronskom obliku kao i dostupnost informacija putem elektronskih medija. Međutim, klasična knjiga u papirnom obliku ne može nikad izgubiti svoju vrijednost u tolikoj mjeri da bi bila zamijenjena elektronskom knjigom. Ona je samo obogaćena još jednim novim oblikom, elektronskim. Oba ova oblika imaju svoju budućnost i paralelnu upotrebu’ – istakla je naša sagovornica i dodala:

    ‘Veoma je bitno shvatiti da je naša biblioteka oduvijek njegovala kulturu i predstavlja jedno posebno čitateljsko i duhovno bogatstvo, za sve naše sugrađane različitih profila i generacija, a upravo po najviše za najmlađe kao i novu tzv. net generaciju’ – naglašava Trifković.

  • Narodna i univerzitetska biblioteka ‘Derviš Sušić’ Tuzla nije samo mjesto gdje se posuđuje građa, ona je više od toga.

    – Biblioteka predstavlja jednu važnu kariku u ličnom razvoju i napretku pojedinca i društva u cjelini. Jedna od naših zadaća zapravo i jeste da kontinuirano podstičemo interes za knjigom, što naravno opet sprovodimo kroz organizaciju različitih kulturno promotivnih sadržaja, zatim književne susrete, manifestacije, edukativne radionice, okrugle stolove i još mnogo toga. Upravo kroz sve ove nabrojane sadržaje pokušavamo da privućemo mlađe populacije u biblioteku – pojašnjava nam Mirna Trifković, direktorica J.U. NUB ‘Derviš Sušić’ Tuzla.

    Kako saznajemo najviše interesovanja za strane naslove knjiga imaju studenti Filozofskog fakulteta sa različitih odsjeka.

  • Direktorica Trifković naglašava kako NUB ‘Derviš Sušić’ Tuzla nastoji da ide u korak sa sa vremenskim tokovima koje nameću aktuelne društvene prilike.

    – Biblioteka je napravila uveliko svoj iskorak u pogledu osavremenjivanja svog poslovanja, uvođenjem kooperativnog online bibliografskog sistema i servisa. Zahvaljujući ovom sistemu naši čitaoci mogu mnogo brzo da dođu do informacija o traženoj građi. Ukupno je 1345 biblioteka u ovom sistemu iz 7 zemalja. BiH, Srbija, CG, Bugarska, Albanija, Slovenije, Makedonije – kaže Mirna Trifković.

    Bibliotekarku Suzanu Antunov pitali smo koje su to knjige trenutno najčitanije:

    – Kada je u pitanju odjeljenje za odrasle tu imamo Frederik Bakman ‘Čovjek po imenu Uve’ i ‘Moja baka vam se izvinjava’, Steve Berry ‘Četrnaesta kolonija’ i ‘Džefersonova prevara’, John Grisham ‘Javorov drvored’ i ‘Raketaš’, Stieg Larsson ‘Millenium’, Nicholas Sparks ‘U parovima’, ‘Vidi me’ i ‘Utočište’, Jelena Bačić Olimpić – Svi naslovi.

  • Dječije odjeljenje: R.L. Stine ‘Ružni snovi, Noćne igre, Kad padne mrak i Lice’. ‘Princezini dnevnici’ , ‘Pet prijatelja Bylton’, ‘Čarobnica Lili’.

    Adolescenti čitaju: ‘Rozine godine’, ‘Kako da preživim samu sebe’, ‘Kako da preživim prolupale roditelje’.

    Za vrijeme posjete Narodnoj biblioteci u čitaonici smo zatekli i studenticu treće godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli Lejlu Ćorić koja je istakla kako joj puno više prija atmosfera čitaonice u biblioteci.

    – Razlog što učim ovdje je definitivno to što imam bolju koncentraciju. Samo okruženje mi prija, drugačija je atmosfera. Puno je zapravo mirinije od čitaonice na fakultetu, tamo je uvijek puno ljudi, puno gužve i koncetracija je slabija’ – kazala nam je Lejla.

  • – Dolazim u biblioteku jer se više koncentrišem u okruženju gdje i drugi ljudi uče. Na neki način suosjećamo jedni s drugima, kod kuće me sve dekoncetriše, a ovdje je prava atmosfera za učenje, kazala je Emina Denjagić, studentica Medicinskog fakulteta koja u čitaonici priprema ispite za nadolazeće rokove.

    Kada su u pitanju nadolazeće aktivnosti, već ove sedmice 30. augusta planirana je promocija knjige autora Saliha Straševića ‘Prokletstvo bosanske kraljice Katarine’. U oktobru je mjesec knjige, gdje je pripremljen bogat sadržaj. (Foto: Blicko Junior | L. Talić | Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje