Republici Srpskoj, u ovoj i naredne dvije godine, na naplatu dolazi četiri milijarde i 23 miliona maraka vanjskog duga.

Iako vlasti tvrde da je javni dug entiteta RS na historijski niskom nivou i unutar zakonom dozvoljenih granica, ekonomisti upozoravaju da stalno zaduživanje nije održivo. Naglašavaju da se novi krediti uglavnom uzimaju kako bi se vraćali stari, te osporavaju tvrdnje da budžet nije ugrožen.
"Naravno da može biti ugrožen s obzirom da evo kriju od koga se zadužuju. A ne može to prvo po zakonu. S druge strane odakle će dobiti pare. Znači sve nešto ispod žita, ispod ruke, ko im šta da. Prema tome i ovaj dug je neodrživ, a oni se i dalje zadužuju", objašnjava Svetlana Cenić, ekonomska analitičarka.
Pored Svetlane Cenic, finansijsku situaciju u Republici Srpskoj komentarisao je i Aleksa Milojević, ekonomski analitičar.
"Može svo stanovništvo da odseli i može sva privreda da bude uništena. Vlada će ostati dok ima kredita. Naravno, to je kratkoročno. Kad ne bude mogla vraćati onda će se dogoditi što se svugdje dogodi da će nas zaposjesti stranci, da će preuzeti naša prirodna bogatstva. Uzet će Elektroprivredu", rekao je Aleksa.
Premijer Radovan Višković izjavio je gostujući na RTRS-u da će se entitet RS zadužiti za novih pola milijarde marake, ne želeći da otkrije izvor ovih sredstava.
"Mi smo danas na sjednici Vlade prihvatili novac koji nam dolazi 250 miliona eura (488.94 miliona KM) za ovu godinu. Sve u skladu sa odlukama Narodne skupštine. Ročnost 10 godina. Kamatna stopa pet posto. Samo ne možete dobiti odgovor i nemojte me džaba pitati ko vam je to dao. Dali su nam naši prijatelji", naglasio je Radovan Višković, premijer RS-a.
Predsjednica opozicionog Narodnog fronta, Jelena Trivić kazala je da situacija kada je riječ o javnom dugu nije alarmantna. Veći problem je, dodaje, što se ekonomska politika svela na: gdje naći kredit, kako bi se zatvorili stari dugovi i po svaku cijenu očuvao socijalni mir, što se postiže povećanjem plata javnom sektoru.
"To nije razlog da Vlada krije od koga je dobila. Ako je sve u redu i ako je sve po zakonu ne znam zašto se krije. I s obzirom da dugo komentarišem ovo ponašanje i postupanje Vlade RS, već pomalo postaje iritantno da mi to osuđujemo i oštro osuđujemo. Ovdje ima posla za tužioce", istakla je Trivić.
Prije nekoliko dana Vlada RS objavila je javni poziv za upis i uplatu štednih obveznica u iznosu od pet miliona maraka, s rokom dospijeća od dvije godine i kamatnom stopom od 4,5 posto. Ove obveznice su prvenstveno namijenjene stanovništvu, ali ih mogu kupovati i pravna lica, piše BHRT.