Bosna i Hercegovina se može pohvaliti nizom prednosti koje bi trebale privući strana ulaganja.
Ima najniže porezne stope na dobit i dohodak, povoljne cijene energenata, obrazovana radna snaga i geografska blizina velikim europskim industrijskim centrima, piše Večernji list.
Međutim, uprkos tim prednostima, zemlja se i dalje suočava s izazovima u privlačenju značajnijih stranih investicija. Razlog za ovaj nedostatak investicijskog zamaha je višedimenzionalan, a odgovor na to pitanje zahtijeva multidisciplinarni pristup koji će uzeti u obzir sve aspekte koji potencijalne investitore mogu odbiti.
Politička nesigurnost zauzima prvo mjesto među tim izazovima, a rezultat je dugotrajno neriješenih pitanja i čestih političkih kriza. Kapital, odnosno novac, traži sigurnost i predvidivost, a BiH bi trebala težiti dugotrajnoj političkoj stabilnosti da bi privukla investitore.
Osim toga, analitičari ističu da je birokracija još jedna od prepreka za snažniji investicijski ciklus. Prema nedavnom izvještaju Svjetske banke, Bosna i Hercegovina postiže dobre rezultate u vezi s operativnom efikasnošću, gdje je proces prenosa vlasništva nad komercijalnom nekretninom brz, traje 30 dana, što je značajno bolje od globalnog prosjeka od 56 dana. Međutim, registracija domaće kompanije traje 79 dana, a strane 88 dana, što je znatno duže od globalnog prosjeka od 32 i 39 dana.
Ipak, pozitivne promjene su na pomolu, zahvaljujući aktivnostima digitalizacije usluga i pojednostavljivanju procedura. Ove mjere mogu doprinijeti privlačenju većeg broja stranih investicija.
Na pozitivnoj strani, Bosna i Hercegovina ima iznimno povoljne porezne uvjete. Porez na dohodak u Federaciji BiH iznosi 10 posto, dok u Republici Srpskoj iznosi 8 posto, čime se BiH svrstava među zemlje s komparativnim prednostima u tom segmentu. Također, porez na dobit u BiH iznosi samo 10 posto, a nema poreza na dividendu, što dodatno potiče investicije.
Kako iskoristiti ove prednosti?
Prvo, potrebno je nastaviti smanjivati ukupnu stopu doprinosa na platu, koja i dalje opterećuje poslodavce i sprječava povećanje plata radnika. Federacija BiH je na dobrom putu, provodeći reformske mjere za poboljšanje poslovnog ambijenta, što bi trebalo rezultirati novim radnim mjestima i višim platama, uz zadržavanje fiskalne stabilnosti.
Važnost digitalizacije također ne smije biti zanemarena. U Federaciji BiH pokrenut je integrirani online sistem za registraciju poslovnih subjekata koji će doprineti efikasnosti i smanjenju birokratskih prepreka.
Što se tiče brojki, Centralna banka Bosne i Hercegovine je objavila da su izravne strane investicije u 2023. godini iznosile 1,89 milijardi KM, što je povećanje od 378 miliona u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj trend rasta reinvestirane zarade i vlasničkih udjela ukazuje na potencijal BiH za privlačenje još više investicija, pod uvjetom da se poboljša poslovna klima.