Vrijednost novih narudžbi u trećem tromjesečju ove godine bila je 43,1 milion maraka, dok je vrijednost izvršenih radova bila 48,1 milion maraka.

Kompanije iz BiH u inostranstvu izgradile objekte "teške" više od 48 miliona maraka
Foto: Arhiva | Ilustracija

Građevinske kompanije iz Bosne i Hercegovine u inostranstvu su u trećem tromjesečju ove godine imale pune ruke posla, pa je vrijednost njihovih radova bila veća od 48 miliona maraka, prenosi Večernji.ba.

U navedenom razdoblju firme su u inostranstvu odradile čak 178.990 radnih sati. Dodatno ohrabrenje predstavlja podatak da je taj iznos veći nego u istom razdoblju prethodne godine. Vrijednost novih narudžbi u trećem tromjesečju 2024. godine veća je za 41,4% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Vrijednost izvršenih radova u trećem tromjesečju 2024. godine veća je za 41,8% u odnosu na isto tromjesečje 2023. godine. Od ukupne vrijednosti izvršenih radova u trećem tromjesečju 2024. godine, 57,1% radova odnosi se na objekte visokogradnje, a 42,9% radova na objekte niskogradnje, stoji u podacima državne Agencije za statistiku.

Vrijednost radova

Vrijednost novih narudžbi u trećem tromjesečju ove godine bila je 43,1 milion maraka, dok je vrijednost izvršenih radova bila 48,1 milion KM. Prosječan broj radnika na gradilištima naših kompanija u inostranstvu bio je 626. Najviše radova izvršeno je u Hrvatskoj - 11,8 miliona KM, Srbiji - 11,4 miliona KM i Sloveniji - oko 11 miliona KM. Radove su firme iz BiH obavile i u Danskoj (oko 4,2 miliona KM), Njemačkoj (oko 3,6 miliona) i Švedskoj (oko 2,4 miliona maraka). Osim toga, radili smo i u drugim zemljama, od juga do sjevera Evrope, odnosno od Albanije do Islanda, gdje su kompanije iz BiH obavile radove vrijedne oko 1,3 miliona maraka. Zanimljivo je da su imali radove i u Libiji, ali u jako malom obujmu od tridesetak hiljada KM.

Koliko su firme iz BiH postavile letvicu visoko kada je riječ o izvođenju građevinskih radova na ključnim evropskim tržištima, najbolje pokazuje podatak da su samo u susjednoj Hrvatskoj izveli radove u vrijednosti od 11,830.000 KM.

Bh. kompanije su na gradilištima u Hrvatskoj odradile 43.992 radna sata. Građevinske firme iz Bosne i Hercegovine na gradilištima u Africi odradile su 990 radnih sati, od toga u Libiji 500 te u Alžiru 490.

Spomenimo i podatak da su bh. firme u Srbiji odradile 35.920 sati, a u Sloveniji 29.601 sat. Zanimljiv je i podatak da su građevinari iz BiH na Islandu obavili 6000 radnih sati te izvršili poslove vrijedne 1,275.000 maraka, stoji u podacima državne Agencije za statistiku.

Vrijednost izvršenih radova predstavlja ukupnu vrijednost radova koje je izvještajna jedinica (kao glavni izvođač, podizvođač ili kooperant) izvršila u pojedinim zemljama u posmatranom tromjesečju s vlastitim ili angažiranim radnicima, bez obzira na to jesu li to stalno zaposleni radnici ili ne.

Uključuje se vrijednost rada, ugrađenog materijala i gotovih proizvoda za ugradnju, goriva i energije koje je nabavila izvještajna jedinica, druge troškove koje je imala, a koji su nastali u vezi s obavljenim (završenim) radovima, kao i dobit. Isključuje se vrijednost radova koje su izvršili njeni podizvođači ili kooperanti. Nove narudžbe su ukupna vrijednost zaključenih ugovora u izvještajnom tromjesečju o izvođenju građevinskih radova u inostranstvu bez obzira na to je li ugovor sklopljen neposredno s inostranim investitorom ili s nekim drugim domaćim poduzećem koje je glavni ugovaratelj radova u odnosu na inostranog investitora.

Visokogradnja i niskogradnja

Vrijednost izvršenih radova u prvih devet mjeseci 2024. godine veća je za 27 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. godine.

Od ukupne vrijednosti izvršenih radova u prvih devet mjeseci 2024. godine, 51,3 posto radova odnosi se na objekte visokogradnje, a 48,7 posto radova na objekte niskogradnje.

Posmatrano po vrsti građevinskih radova, visokogradnja je zastupljena jedino u zemljama Evrope, a niskogradnja je zastupljena najviše u zemljama Evrope (98,2%), slijede zemlje Afrike (0,8%).

Vrijednost novih narudžbi u trećem tromjesečju ove godine bila je 43,1 milion maraka, dok je vrijednost izvršenih radova bila 48,1 milion KM.