Danska je na prvom mjestu kao najpristupačnija zemlja za kupovinu kuće u Evropi.
Irska i Švedska zauzimaju drugu i treću poziciju, sa 123, odnosno 129 neto plata potrebnih za kupovinu kuće od 100 kvadratnih metara, piše Poslovni.hr.
Cijene nekretnina rastu širom svijeta, a nema naznaka da će se uskoro smanjiti. Prema izvještaju BestBrokersa, Danska je najpristupačnija zemlja u Evropi u odnosu na prosječne prihode. Prosječna cijena nekretnine od 100 kvadratnih metara u Danskoj iznosi 114 neto plata, što ovu zemlju čini liderom na tom polju, navode podaci MMF-a, Numbeo-a i TradingEconomics-a.
"Zbog značajnih varijacija u cijenama i prihodima između zemalja, tim iz BestBrokersa odlučio je istražiti tržište nekretnina prema kriteriju koliko je mjesečnih plata potrebno za kupovinu kuće u različitim evropskim zemljama", stoji u izvještaju.
Rangiranje pristupačnosti zasniva se na analizama cijena nekretnina, prosječnih neto mjesečnih prihoda, inflacije i “realnih” hipotekarnih kamatnih stopa, prilagođenih inflaciji, u 62 zemlje svijeta.
Gdje se u Evropi najviše štedi za kupovinu nekretnine?
Prema ovom izvještaju, Irska i Švedska su na drugom i trećem mjestu, s 123 i 129 neto plata, što je otprilike 10 godina godišnjih prihoda. Ipak, važno je napomenuti da je ova računica teoretska i ne uzima u obzir troškove života kao što su hrana, smještaj, briga o djeci i drugi svakodnevni troškovi.
Na dnu ljestvice nalaze se Češka i Slovačka. U Slovačkoj, prosječna kuća od 100 kvadratnih metara košta 297 puta više od prosječne plate, što bi zahtijevalo gotovo 25 godina rada. Čak i ako neko uspije štedjeti polovinu svoje neto plate, trebale bi mu 50 godina intenzivne štednje da bi stekao dom za porodicu.
Realne hipotekarne kamate u Evropi
Jedan od ključnih podataka za analizu cijena kuća i pristupačnosti su realne hipotekarne kamate. Istraživanje je koristilo podatke o hipotekarnim stopama i prognozama inflacije za treći kvartal 2024. da bi se utvrdile "stvarne" hipotekarne kamatne stope u različitim zemljama.
“Realna hipotekarna kamatna stopa odražava stvarnu cijenu sredstava za zajmoprimca i stvarni prinos zajmodavca”, navodi se u izvještaju.
Prema tom izvještaju, najviša realna hipotekarna kamatna stopa je u Rusiji, gdje je u julu 2024. obustavljen hipotekarni program podržan od strane države. Očekuje se da će nominalna kamatna stopa na hipoteku iznositi oko 20,3% u trećem kvartalu 2024., uz prilagođenu inflaciju od 8%, što će rezultirati realnom stopom od 12,3%.
Prema ovom istraživanju, ostale evropske zemlje s visokim realnim hipotekarnim stopama uključuju Latviju sa 6,65% i Poljsku sa 5,1%. U Njemačkoj stopa iznosi 1,85%, dok je u Velikoj Britaniji 1,77%. U sljedećim najvećim evropskim ekonomijama, stopa se kreće oko 1%, kao što su Francuska (1,13%), Italija (0,99%) i Nizozemska (0,96%), prenosi Investitor iz Euronewsa.
Koliko mjesečnih plata košta kuća od 100 metara kvadratnih?
Na globalnom nivou, najpristupačnija zemlja za kupovinu kuće u odnosu na plate je Južna Afrika, gdje je potrebna 71 prosječna plata za posjedovanje nekretnine od 100 kvadratnih metara. Sjedinjene Američke Države su na drugom mjestu, ali cijene nekretnina variraju među saveznim državama.
Izvještaj pokazuje da je u SAD potrebno 76 prosječnih mjesečnih plata za kupovinu doma, što odgovara približno šest godina godišnjih plata.
Na dnu ljestvice nalazi se Nepal, gdje je potrebno 684 plate za kupovinu kuće, a odmah iza njega Turska s 631 platom, što odgovara zaradi tokom 52,5 godina.