Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Raste uvoz automobila u BiH, evo koji su najskuplji

Preuzmite sliku

Tokom četiri mjeseca ove godine uvezeno je 20.969 automobila u Bosnu i Hercegovinu, vrijednosti oko 375 miliona KM računajući i plaćene dažbine.

Uvoz polovnih i novih automobila u BiH polako se vraća na stanje na kojem je bio prije kriza poput pandemije virusa korona i inflacije, ali su cijene i dalje visoke.

Naime, kako pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH, tokom četiri mjeseca ove godine uvezeno je 20.969 automobila u Bosnu i Hercegovinu, vrijednosti oko 375 miliona KM računajući i plaćene dažbine.

Od ovog broja, 17.930 je polovnih te 3.039 novih automobila.

U istom periodu prošle godine u BiH je došlo 16.466 automobila. Tada je došlo 13.841 polovnih te 2.625 novih automobila. Ukupna vrijednost je oko 284 miliona KM računajući plaćene dažbine – stoji u podacima UIO BiH.

Tokom cijele prošle godine u BiH su došla 55.224 automobila, 46.333 polovna i 8.891 novo vozilo, ukupne vrijednosti 963 miliona KM.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, najskuplji automobil koji je uvezen tokom ove godine je Porsche – 911 GT3, koji je vlasnika koštao oko 450.000 KM.

Slijedi uvoz još jednog Porschea, i to 911 – Turbo S vrijednosti 414.000 KM, pa Mercedes Benz AMG G 63, koji je koštao 392.000 KM.

U prvoj trećini 2023. godine u BiH je uvezeno 38 električnih automobila. Najskuplji od njih je Mercedes Benz – AMG EQE, koji je vlasnika koštao 238.264 KM računajući i plaćene dažbine – piše u ovim podacima.

Hibridnih vozila je došlo 247, od ovog broja je 179 novih, a 68 polovnih.

Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, rekao je da je počeo blagi oporavak auto-industrije u Evropi i to se vidi po zahtjevima stranih auto-kompanija prema domaćim privrednim subjektima koji rade određene komponente za auto-industriju.

“I ponuda proizvođača automobila je veća i ona dovodi do toga da su zadovoljeni kupci u zemljama kao što su Njemačka, Italija i druge. Iz svega toga proizlazi da imamo veću ponudu polovnih automobila, jer lokalno stanovništvo tih zemalja se snabdijeva novim automobilima. Ovo je dobar podatak, jer mislim da će neke benefite imati i naša preduzeća – naglasio je Ćorić.

Na pitanje mogu li očekivati možda niže cijene polovnih vozila, jer su tokom inflacije dosta poskupjela, Ćorić odgovara da je to trenutno nerealno, jer uvijek cijenu formira ponuda i potražnja.

“Na nove automobile se čekalo po pet-šest mjeseci ili godinu dana, što znači da tržište ima veliku potrebu za novim automobilima, što će održavati cijenu i polovnih. Sa druge strane, inflacija je veoma visoka, mislim da se veoma teško može očekivati da uskoro dođe do pada cijena automobila”,  pojasnio je Ćorić. (nezavisne.com)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , , ,