Sigurnost na cesti zavisi od svakog učesnika u saobraćaju, pa zato uvijek vozite odgovorno i s poštovanjem prema drugima.

Mali propusti, veliki rizici: Koje su najčešće greške vozača i kako ih spriječiti?
Foto: Pixabay | Savjeti za sigurnu vožnju

Vožnja automobila često se doživljava kao rutinska aktivnost, ali upravo ta rutinska priroda može nas navesti na neoprez. Male greške u vožnji često vode ka velikim problemima, a sigurnost na cesti zavisi od toga koliko smo svjesni vlastitih postupaka.

Donosimo pregled najčešćih grešaka vozača i savjete kako ih izbjeći.

Prekoračenje brzine

Prekoračenje brzine je jedna od najčešćih, ali i najopasnijih grešaka. Iako se nekada čini da "neće biti problema", vožnja iznad dozvoljene brzine smanjuje vrijeme reakcije i povećava zaustavni put.

Savjet: Uvijek poštujte ograničenja brzine, posebno u naseljenim mjestima i blizu škola. Postavite tempomat na autoputu kako bi izbjegli neprimjetno povećanje brzine.

Korištenje mobilnog telefona

Pisanje poruka, pozivi bez hands-free opreme ili pregledanje društvenih mreža odvraćaju pažnju i znatno povećavaju rizik od nesreće.

Savjet: Koristite hands-free tehnologiju ili aplikacije koje blokiraju pozive i poruke tokom vožnje. Ako je telefon neophodan, zaustavite se na sigurnom mjestu.

Nepravilno uključivanje u saobraćaj

Ova greška često nastaje zbog nesigurnosti ili nepravilnog procjenjivanja brzine drugih vozila. Nepravilno uključivanje može izazvati sudare, posebno na raskrsnicama i kružnim tokovima.

Savjet: Dobro procijenite brzinu i udaljenost vozila prije uključivanja. Ako niste sigurni, pričekajte.

Nepravilna upotreba žmigavaca

Izostanak signaliziranja prilikom skretanja ili promjene trake zbunjuje druge učesnike u saobraćaju i povećava rizik od nesreća.

Savjet: Žmigavci nisu opcija, nego obaveza. Naviknite se koristiti ih pravovremeno, kako bi svi oko vas znali šta planirate.

Premala udaljenost od vozila ispred

"Lijepljenje" za vozilo ispred smanjuje vrijeme reakcije u slučaju kočenja. Ova greška je česta, posebno na autoputevima i u gustim kolonama.

Savjet: Primijenite pravilo "3 sekunde". Odaberite tačku pored puta i brojite koliko vremena treba vozilu da dođe do te tačke nakon što prođe vozilo ispred. Ako je manje od 3 sekunde, povećajte razmak.

Zanemarivanje mrtvih uglova

Mrtvi uglovi su razlog mnogih sudara prilikom promjene traka. Oslanjanje isključivo na retrovizore nije dovoljno.

Savjet: Okrenite glavu kako bi provjerili mrtve uglove prije promjene trake. Također, prilagodite retrovizore kako bi se smanjio njihov opseg.

Nepravilno kočenje u krivinama

Naglo kočenje u krivinama može uzrokovati gubitak kontrole nad vozilom, posebno na mokroj ili zaleđenoj podlozi.

Savjet: Usporavajte prije ulaska u krivinu, a ne tokom skretanja. Održite kontrolu nad vozilom laganim ubrzanjem tokom izlaska iz krivine.

Svaka od ovih grešaka može imati ozbiljne posljedice, ali uz malo više pažnje i discipline mogu se lako izbjeći. Sigurnost na cesti zavisi od svakog učesnika u saobraćaju, pa zato uvijek vozite odgovorno i s poštovanjem prema drugima.