Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Koje namirnice obavezno morate i koje nikada ne smijete prati?

Preuzmite sliku

Pranje određenih namirnica nekada dovodi do veće štete nego koristi. Naime, pranje vodom dovodi do širenja bakterija i mnogih drugih negativnih posljedica.

Najbolji primjer su jaja. Na jaja se često stavlja posebna supstanca kako bi ih zaštitila od kontaminacije bakterijama. Voda uništava ovu zaštiti, pa zato ne bi trebalo da perete jaja.

Bakterije na svježoj piletini veoma su opasne po naše zdravlje. Najpoznatija od svih je salmonela. Mnogi ljudi vjeruju da će pranje mesa prije pripreme riješiti ovaj problem, ali to nije istina. Kada perete pile, voda koju koristite pomaže bakterijama da se rašire po vašim rukama i sudoperi. Ako ga stavite odmah da se kuha, sve bakterije će umrijeti. Najbolji kuhari kažu da pile treba kuhati dvaput: kada prvi put proključa, zamjenite vodu i nastavite da kuhate.


  • Kao i piletinu, i svježe meso ne bi trebalo prati (govedinu, svinjetinu, teletinu, jagnjetinu) jer će pranje pomoći širenje bakterija po vašim rukama i sudoperi. Visoka temperatura će vam pomoći da se riješite bakterija.

    Teško je reći kome je palo na pamet da bi pranje paste bilo dobra ideja. Profesionalni kuhari misle da bi pranje paste trebalo biti ilegalno, jer voda uklanja skrob koji je potreban da bi se sos dobro vezao za tjesteninu. Pastu nakon kuhanja perite samo u slučaju da je koristite za salatu ili spremate sa povrćem ili mesom u tavi.

    Gljive veoma doro upijaju vodu pa ih ne treba držati dugo pod vodom ili potapati. Najbolje je da ih brzo operete i osušite papirnim ubrusom. Ovo uradite neposredno prije spremanja jela. U suprotnom, izgubiće na elastičnosti.

    Ako vam voće i povrće izgleda čisto i sjajno, to ne znači da je ne morate oprati kod kuće. Apsolutno morate. Ne koristite sapun ili deterdžent. Nakon pranja u hladnoj vodi, osušite ih papirnim ubrusom.

  • Koliko god ih dobro oljuštili, bakterije sa kore će dospijeti na jestivi dio. Zato uvijek prije konzumiranja operite banane, dinje, lubenice i ostalo voće i povrće sa nejestivom korom. Uvijek operite orašaste plodove, čak i kada su oljušteni. Nikada ne možemo znati sa sigurnošću gdje su skladišteni i kako su transportovani. Osim toga, pranje pomaže i da se riješite fitinske kiseline koju sadrže sveži orašasti plodovi. Ona ih štiti od parazita, ali takođe može da naškodi i ljudima. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje