Utorak, 16. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Jedna doza antibiotika šteti našem tijelu i do godine dana

Preuzmite sliku

Istraživači sa Sveučilišta u Amsterdamu testirali su četiri vrste antibiotika na 66 zdravih dobrovoljaca. Uzeli su im uzorke stolice i sline prije i nakon uzimanja lijekova, a rezultati su ovakvi:

Antibiotike ne treba uzimati osim u slučaju krajnje nužde jer tijelu više štete nego što koriste. U slučaju infekcije će pomoći da ozdravite, ali za sobom će ostaviti puno posljedica. To potvrđuje i ovo istraživanje.

U istraživanju Sveučilišta Amsterdam učestvovalo je 66 zdravih dobrovoljaca. Istraživači su im uzimali uzorke stolice i sline prije te neposredno nakon pijenja antibiotika. Potom su uzorke uzeli i nakon mjesec dana, dva mjeseca, četiri i 12.

Dreamstime | Autor: Dreamstime

Probali su četiri vrste antibiotika (clindamycin, ciprofloxacin, minocycline i amoxicillin), i kod svih se poremetila raznolikost mikroorganizama u crijevima. Međutim, situacija s mikrobima u ustima nije bila problematična, oporavili su se brzo. U nekim slučajevima za sedmicu dana.

Zaključili su da antibiotici mijenjaju sistem i raznolikost crijevnih mikroba mjesecima nakon uzimanja, a u nekim slučajevima i godinu dana (kod onih koji su uzimali ciprofloksacin). To može otvoriti put opasnim patogenim bakterijama uključujući potencijalno smrtonosnoj Clostridium difficile. Promjena u raznolikosti bakterija može poremetiti imunološki sistem i probavu.

Također, otkrili su da clindamycin uništava mikroorganizme koji proizvode butirat – masnu kiselinu koja smanjuje rizik od nastanka upala i tumora te ima zaštitni učinak na zdravlje probavnog sistema, prenosi Food Matters.

fotolia | Autor: fotolia

Bakterija Clostridium difficile

Jedan od najgorih uzročnika gastroenteritisa je bakterija naziva Clostridium difficile. Kako bakterije sve više rastu one ispuštaju toksine koji napadaju ovojnicu crijeva, uzrokujući stanje naziva Clostridium difficilecolitis. Iako relativno rijetko u usporedbi s drugim intestinalnim bakterijama, C. difficile je jedan od najvažnijih uzročnika zaraznog proljeva.

Infekcija C. difficile može se kretati od blage do opasne po život. Simptomi blagih slučajeva uključuju vodeni proljev, tri ili više puta na dan tijekom nekoliko dana, s abdominalnom boli ili abdomenom osjetljivim na dodir. U pojedinim slučajevima, infekcija C. difficile može rezultirati rupom u crijevima, koja može biti smrtonosna kao se odmah ne liječi.

Bakterija Clostridium difficile može prekomjerno narasti u debelom crijevu nakon što je osoba uzimala antibiotike za infekciju. Drugi rizici faktora za infekciju C. difficile uključuju hospitalizaciju, pojedinci u dobi od 65 godina ili stariji i prethodno postojeća hronična zdravstvena stanja. (proimmun.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje