Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Deset načina da ublažite zubobolju bez lijekova

Preuzmite sliku

Zubobolja obično počinje noću, a u kući nema nijedne tablete protiv bolova. Mnogi tada pokušavaju da se prisjete starih, provjerenih, narodnih recepata, jer uglavnom svi u kući imaju led, luk, nanu ili kamilicu.

Obloga – ako imaš zubobolju, a na bolnom mjestu napravi se i otok, privremeno može pomoći hladna obloga. Nekoliko kockica leda staviti u vrećicu za zamrzavanje, tako upakovano staviti u pamučnu maramicu ili krpu i prisloniti na bolno mjesto na obrazu. Od leda će privremeno utrnuti obraz i “umrtviti” se bol.

Karanfilić – ovaj mirisni začin može smiriti bol jer sadrži materija koje imaju antibakterijsko i antiseptičko djelovanje. Preporučuje se da se kratko prožvaće, ali samo zdravim zubima, jer direktan susret začina i bolnog zuba može izazvati još veće muke. Od karanfilića se može pripremiti i vodica za ispiranje usta, što takođe umiruje zubobolju.

Nana – staviti nekoliko listova osušene nane oko bolnog zuba i držati 10-15 minuta. Ispljunuti sadržaj i ponoviti ovaj postupak više puta tokom dana. Ona će umiriti bol, a istovremeno će izvući apsces na površinu. Od nje se takođe može pripremiti vodica. Kada se ohladi, može se piti, i svaki gutljaj zadržati koju sekundu duže u ustima, da se dobro “zalije” bolno mjesto.

Ljekovito bilje – u liječenju zubobolje mogu pomoći i ohlađene vodice za ispiranje usta od bokvice ili žalfije. Odlično dejstvo protiv upale imaju i petrovac i kamilica, i takođe mogu pomoći kod zubobolje. Koriste se i kao vodice za ispiranje usta. Svježa kamilica je u ovom slučaju djelotvornija od sušene.

Alkohol – poznati domaći lijek. Malo žestokog pića, kao što je votka, šljivovica i slično natočiti na komadić vate ili gaze i stavi na bolestan zub ili na desni. Može pomoći i ako se gutljaj alkohola malo zadrži u ustima, pa ispljune. To bi trebalo da umanji bol i splasne otok ako se pojavio.

Bijeli luk – češanj bijelog luka s malo soli stavi na oboljeli zub. To bi trebalo da pomogne, jer bijeli luk sadrži materiju koja je poznata kao prirodni antibiotik (alicin), i uništava bakterije. Može se koristiti i spolja, odnosno može se umotati u gazu i staviti u uho na strani gdje se nalazi bolan zub.

Luk – bogat je eteričnim uljima koja pozitvno utiču na zdravlje. Za zubobolju se preporučuje da se sitno nasjeckani luk stavi u papirnu maramicu, i da se dodatno prstima još malo izgnječi da pusti sok. Ovako pripremljen oblog drži nekoliko minuta na bolnom mjestu na obrazu.

Krastavac – narezati sveži krastavac na deblje kriške i stavite ih na i oko bolesnog zuba. Vrlo brzo ćeš osjetiti umirujući efekat.

So – predstavlja brzo i praktično rješenje protiv bolova. U malo tople vode razmutiti kašičicu soli i time dobro isprati zub dva minuta, pa ispljunuti. Napomena: Tečnost se ne smije progutati, jer je previše slana za organizam.

Masaža – kockicom leda lagano masirati pregib između palca i kažiprsta na ruci, oko pet minuta. Upravo tu se nalaze završeci živaca povezani s centrom za bol u mozgu, koji kontrolišu stepen boli u rukama u glavi. Trljanje ledom blokira te centre i u 90 posto slučajeva pomaže u rješavanju problema zubobolje. (b92)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,