Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Veliko matematičko otkriće ili prevara vijeka : “Upitna” Teslina tablica množenja

Preuzmite sliku

Jedan od matematičara koje je dobio fotokopiju Tesline tablice množenja otkrio je da je posrijedi veliko matematičko otkriće. Međutim sa druge strane se tvrdi da ovo nije Teslno djelo

U jednoj antikvarnici u SAD otkriven je svežanj izgubljenih originalnih crteža Nikole Tesle, a ono što je fascinantno je da se na tim papirima nalazi Teslina tablica množenja za koju najveći umovi našeg vremena kažu da je savršena u svojoj jednostavnosti.

Riječ je o Teslinoj matematičkoj spirali. Teslinu kartu množenja otkrio je sasvim slučajno lokalni umjetnik Abe Zuka, a naučnici koji tvrde da pruža rješenja na mnoga neodgovorena pitanja u matematici vjeruju da je nastala u Teslinoj laboratoriji u Vordenklifu, prenosi ABC news.

Crteži srpskog naučnika sa savršenom tablicom množenja bili su sakriveni u malom drvenom sanduku među svežnjem nacrta za raznorazne izume.

Čovjek koji je pronašao Teslinu matematičku spiralu nije imao mira. Osjetvši da u rukama drži nešto nevjerovatno vrijedno, odmah ju je fotokopirao u nekoliko primjeraka i odnio, kako je rekao, različitim matematičarima, filozofima, kompjuterskim “frikovima“.

Jedan od matematičara koje je konsultovao predavač Joy Greter odmah se bacio na posao otkrivši da je posrijedi veliko matematičko otkriće jer je srpski genije u jedan sistem ubacio tablicu množenja, dijeljenja, primarne brojeve, visoko složene brojeve.

  • tesla-tablica-mnozenja2
  • Kako funkcioniše Teslina tablica množenja?

    Teslina šema prikazuje u stvari spiralu sa 12 mjesta. Taj magični broj Tesli očigledno nije slučajan – 12 mjeseci u godini, 12 inča u stopi, 24 sata u danu, a 12 je djeljiv sa 2, 3, 4, i 6. Na svakih 12 brojeva postoji šansa da su 4 broja prosta. Poznata Teslina misao:

    “Kad biste znali za veličanstvenost brojeva 3, 6 i 9, onda biste u rukama držali ključeve univerzuma”.

    Naučnicima je za oko zapala još jedna sitnica na Teslinoj spirali – tablica datira od 12. 12. 1912.

    Međutim, vrlo je moguće da se radi o prevari. Posljednjih dana mnogi su na internetu mogli da vide crtež sa “potpisom” Nikole Tesle koji prikazuje interesantan način savladavanja tablice množenja. Problem je u tome što crtež uopšte nije Teslin, što potvrđuju i razlike u potpisu u odnosu na pravi rukopis velikog pronalazača. Na matematičkim spiralama, čija praktičnost nipošto nije umanjena ovom podvalom, radili su mnogi matematičari od kojih su pojedini osmislili vrlo jednostavan način obavljanja matematičkih operacija prema zadatom šablonu.

    Jedan od njih je umjetnik, roditelj i učitelj pomeniti Joy Greter, koji osmišljava interesantna nastavna sredstva za mališane, naročito one koji su prilagođeni popularnom Montesori programu edukacije, na osnovu čije matematičke spirale je napravljen “Teslin” crtež. (srbijadanas.com)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje