Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Vlada TK djeci uskratila pravo na zdravstvenu zaštitu, za RTV TK izdvojeno 1.800.000 KM (VIDEO)

Preuzmite sliku

Vlada Tuzlanskog kantona odlučila je da štedi na najugroženijim kategorijama stanovništva. Djeci uzrasta od 6 do 15 godina koja žive u teškoj socijalnoj situaciji  na području TK ukinuto je obavezno zdravstveno osiguranje.

Prilog emitovan u emisiji “Federacija danas 8.12.” pogledajte od 16 minute

S druge strane Vlada TK svoju ruku iz kantonalne kase raširila je prema bogatim i parlamentarnim strankama, kojima svake godine poklanja stotine hiljada KM iz budžeta kantona.

Pored toga što su za komad hljeba prinuđeni prositi na ulici zbog nebrige vlasti, djeci uzrasta od 6 do 15 godina koja nisu u mogućnosti pohađati školu Vlada TK ukinula je i pravo na zdravstvenu zaštitu.

Tim potezom Vlada TK je uštedjela oko 40.00 KM. Ovakoj odluci oštro se usprotivio nevladin sektor koji se zalaže za prava marginaliziranih grupa. Pored nevladinog sektora ovakoj odluci Vlade koju je podržala većina u Skupštini TK oštro se usprotivila i opozicija.

Katastrofalan je čin da djeca nemaju obavezno zdravstveno osiguranje” – izjavio je Sabit Zekan predsjednik kluba zastupnika DF-a u Skupštini TK.

Predsjednica Udruženja “Zemlja djece” Mirsada Bajramović smatra da je ovakva Odluka Vlade TK protuustavna, jer prema njenim riječima Ustav FBiH jasno kaže da svako dijete ima pravo na zdravstveno osiguranje.

Za FTV niko iz Vlade TK nije želio dati komentar na ovakvu odluku. Umjesto da novac iz kantonalnog budžeta usmjere za socijalne kategorije Vlada TK stotine hiljada KM bespovratno daje lokalnim medijima i poduzetnicima koji su podržavali političku kampanju vladajućih stranaka.

Rebalanosm budžeta za ovu godinu Vlada TK je dodatinh 100.000 KM dodijelila Radio-televiziji Tuzlanskog kantona, dok će naredne godine za RTV TK umjesto dosadašnjih 1.420.000 KM biti izdvojeno 1.800.000 KM.

Ostalim medijima sa područja TK koji su aplicirali putem Javnog poziva Vlada je podijelila ukupno 20.000 KM. Od čega je 12.000 KM pripalo medijima u privatnom sektoru dok su mediji iz javnog sektora odnosno neprofitne organizacije dobili ostalih 8.000 KM.

Tako je JU “Centar za kulturu i informisanje” iz Banovića za projekt “Radio forma” dobio 3.000 KM.

Značajnih sredstava iz budžeta TK nisu uskraćene ni parlamentarne političke stranke koje će i narednoj godini iz budžeta TK dobiti oko 400.000 KM, među kojima su i stranke čiji su zastupnici djeci koja su socijalno ugrožena oduzeli pravo na zdravstvenu zaštitu. (Federalna.ba)

Demant
U prilogu emitovanom u emisiji „Federacija danas“ 8.12.2015. godine, a koji je u transkriptu i video formatu prenio i vaš web portal, autor priloga proziva Vladu Tuzlanskog kantona da „štedi na najugroženijim kategorijama stanovništva.“ U prilogu se također kaže da je: “Djeci uzrasta od 6 do 15 godina koja žive u teškoj socijalnoj situaciji  na području TK ukinuto obavezno zdravstveno osiguranje“, a sve to kako bi se ostvarile uštede u Budžetu Tuzlanskog kantona.
 Autor priloga maliciozno navodi:“Pored toga što su za komad hljeba prinuđeni prositi na ulici zbog nebrige vlasti, djeci uzrasta od 6 do 15 godina koja nisu u mogućnosti pohađati školu Vlada TK ukinula je i pravo na zdravstvenu zaštitu.“ Ovim se gledaoci indirektno navode na zaključak da su sva djeca u navedenoj dobi koja ne pohađaju nastavu prinuđena da prose na ulici.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak oštro demantuje netačne  navode iz priloga.
Naime, posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom izvršeno je usklađivanje odredbi ovog Zakona sa odredbama federalnog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju. Federalni Zakon decidno navodi za koju kategoriju osoba će tijelo uprave kantona, mjerodavno za poslove socijalne i dječije zaštite, osigurati zdravstveno osiguranje. To su djeca od rođenja do polaska u osnovnu školu koja nisu osigurana po drugom osnovu, kao i za osobe nakon navršenih 65. godina života koje nisu osigurane po drugom osnovu.  S druge strane tijelo uprave mjerodavno za obrazovanje osigurat će zdravstveno osiguranje za učenike i studente koji nisu osigurani po drugom osnovu.
S obzirom na to da se radi o „starijem“ zakonu koji je nametnuo obavezu usklađivanja kantonalnih akata sa odredbama federalnog Zakona, resorno Ministarstvo nije imalo drugog izbora nego prilagoditi svoja zakonska rješenja višem, federalnom propisu. Istu prilagodbu moraju raditi i drugi kantoni u FBiH ali je tu činjenicu autor priloga previdio predstavljajući samo Ministarstvo i Vladu TK u negativnom svjetlu.
Prema odredbama federalnog Zakona, da bi sva djeca bila zdravstveno osigurana dovoljno je da redovno pohađaju osnovnu školu, sa napomenom da je osnovno obrazovanje obavezno, i ta djeca će biti osigurana preko Ministarstva obrazovanja, nauke kulture i sporta TK.
Ukoliko su u pojedinačnim slučajevima iz određenih razloga djeca ipak spriječena da pohađaju nastavni proces, ta djeca ne ostaju bez zdravstvene zaštite budući da Vlada Tuzlanskog kantona svake godine iz budžeta izdvaja više od 1.800.000,00 KM za zdravstvene usluge neosiguranih lica. Tako ni jedna osoba, bez obzira što nema zdravstveno osiguranje, ne ostaje bez zdravstvene zaštite što dovoljno govori o socijalnoj osjetljivosti Vlade TK i resornog ministarstva.
Pogrešnom i malicioznom interpretacijom obmanjuje se javnost te produbljuje ionako teška situacija.
Zbog toga vas molimo da u najskorije vrijeme, na istom mjestu, gdje je bio objavljen i sporni tekst objavite i ovo regiranje.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje