Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zamjenik direktora KPZ-a Tuzla optužen za bludničenje nad stražarkom (VIDEO)

Preuzmite sliku

Zatvorenici u tuzlanskom zatvoru pošteniji su od onih koji ih zatvaraju. Bivši direktor je uhapšen zbog korupcije. Bivši zamjenik bivšeg direktora je osuđen zbog kriminala. A aktuelni zamjenik direktora optužen je zbog bludničenja nad stražarkom u tuzlanskom zatvoru. 

Zamjenik direktora Kazneno-popravnog zavoda Tuzla Ljubiša Vareškić optužen je zbog seksualnog zlostavljanja u tuzlanskom zatvoru. Žrtva je Munevera Salkanović, zatvorski stražar, koju je Vareškić seksualno napastovao u svojoj kancelariji. Protiv Vareškića potvrđena je optužnica Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona zbog krivičnog djela bludne radnje iz člana 208. stav 1. Krivičnog zakona FBiH u vezi sa članom 203. stav 1. istog zakona.

Da bi Muneveru Salkanović privukao u svoju kancelariju, Vareškić je naredio da mu se donese lijek protiv bolova. Ona je postupila po naređenju. No, nakon što je predala lijek i krenula iz kancelarije, Vareškić je započeo da je seksualno uznemirava. Šokirana njegovim ponašanjem, Munevera je pozvala u pomoć. Otrgnula se iz njegovih ruku i pobjegla iz kancelarije.

Optužnicu Vareškić nije želio da komentariše.

I pored potvrđene optužnice i sudskog procesa koji se protiv njega vodi Vareškić nije ni smijenjen niti suspendovan. Direktor KPZ-a Tuzla Muzafer Karić kaže da je to u nadležnosti federalnog ministra pravde Zorana Mikulića i Federalne vlade. “Pošto ga je Vlada, odnosno Ministarstvo pravde Vlade FBiH imenovalo, sva dalja postupanja su u nadležnosti Vlade Federacije, odnosno Ministarstva pravde”, tvrdi Karić.

A sve dok je Mikulić resorni ministar, Vareškić može biti miran. Sankcija nema. “Danas sam tek prvi put čuo za to, u momentu potvrđivanja optužnice. Kad dobijem podatke, ne isključuje se mogućnost pokretanja disciplinske odgovornosti protiv zamjenika direktora. Mada, sama optužnica ne znači da je čovjek kriv“, kazao je Mikulić.

No, to nije jedini slučaj. Vareškićev prethodnik Jozo Vilušić je pravosnažno osuđen na uvjetvnu zatvorsku kaznu od pola godine zbog toga što nije prijavio krivično djelo koje je počinio Asmir Tikanović, bivši referent nabave koji je pronevjerio određenu sumu novca.

Na teret Vilušiću se stavaljaju radnje vezane za unazad nekoliko godina zbog izostanka adekvatnih kontrola u vezi s određenim suspenzijama radnika, odnosno u vezi s procesima koji se trenutno vode i portiv drugih suspendovanih radnika“, kaže Karić.

Tikanović je dobio otkaz tek nakon što je osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora zbog pronevjere oko 30.000 maraka. Sumnjivi poslovi vežu se i za Ljubišu Vareškića, koji prema policijskim saznanjima zaloupotrebljava robu iz zatvorske ekonomije i koristi je za potrebe privatne farme. Zbog sličnih poslova u aprilu ove godine uhapšen je Robin Mujačić, pomoćnik direktora tuzlanskog zatvora, koji je osumnjičen za zloupotrebe u poslovanju muškog paviljona na Kozlovcu.

Mujačić je osumnjičen da je tokom 2010. i 2011. godine organizovao isporuku pilećeg i purećeg mesa koje je prethodno proizvedeno u Privrednoj jedinici Kozlovac i to tako da su te isporuke išle prema dva restorana na području Tuzlanskog kantona, da one nisu evidentirane u poslovnim knjigama unutar Privredne jedinice Kozlovac i KPZ Tuzla i da je na taj način sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od oko 10.000 KM“, potvrdio je portparol Kantonalnog tužilaštva Tuzla Admir Arnautović.

Nezakonite zatvorske pogodnosti, prema policijskim saznanjima, omogućavao je osuđeniku Sedinetu Kariću, koji je čak koristio fiksni telefon, koji se nalazi u kancelariji Robina Mujačića, u kojoj je često boravio. O kriminalu u tuzlanskom zatvoru više puta je svjedočio Mevludin Mahmutbegović.

Ugalj iz Banovića dolazio bi u tuzlanski zatvor. Na otpremnici bi bila navedena jedna količina, a u kamionu se nalazila samo polovina ili trećina uglja. Potpisivale su se takve fakture. To je ogromno pranje novca. Uništavale su se ogromne količine pilećeg i goveđeg mesa kao pokvarenog, i to subotom i nedjeljom, kada nema uprave, a sve pod plaštom Robina Mujačića“, tvrdi bivši zatvorenik Mevludin Mahmutbegović.

Čak i dilanje droge se u zatvoru odvijalo bez problema, tvrdi Mahmutbegović. “Jedan dio unose osuđenici koji rade van prostorija zatvora, zatim uposlenici, stražari. To se radi u noćnim satima, kad dođu noćne smjene i kad nema uprave. Unosi se čak i alkohol”, ističe Mahmutbegović.

Skupa sa Mujačićem uhapšen je i bivši direktor tuzlanskog zatvora Hasan Hodžić kojem se, između ostalog, stavlja nateret da je uzimao novac za zapošljavanje zatvorskih stražara, a njegovi asistenti u tom kriminalu bili su Nermin Sinanović, Abdulah Subašić i Fuad Bektić.

Sumnja se da su ova četiri pomagača Hasanu Hodžiću predala novac za ukupno trinaest zapošljavanja u KPZ Tuzla, da su se ciijene za zapošljavanja kretale od 7 do 20 hiljada KM te da je Hasan Hodžić na taj način sebi ili drugim osobama, svojim pomoćnicima pribavio protivpravnu imovninsku korist u iznosu od oko 173.000 KM“, kaže Arnautović.

Kako nezvanično saznaje FTV, novac od kandidata za zatvorske stražare u ime Hodžića uzimali su Admir Džinić zvani Džina, zatvorski stražar i Ajdin Imamović zvani Edo iz Tuzle. Na taj način je, saznaje FTV, posao dobio i zatvorski stražar Meho Karić. Oni su postigli nagodbu s Tužilaštvom i bit će ključni svjedoci protiv Hodžićeve grupe. Džinić je nepravosnažno osuđen na pet mjeseci zatvora zbog posredovanja u zapošljavanju, a Karić na pola godine zatvora zbog zloupotrebe položaja.

Nagodbu je postigao i Mevludin Babajić, inspektor MUP-a Tuzlanskog kantona, koji je posredovao u uzimanju mita od kandidata koji su zapošljavani kao zatvorski stražari u Tuzlanskom kazneno-popravnom zavodu. Babajić je zajedno s Nerminom Sinanovićem i Abdulahom Subašićem pronalazio osobe koje su za posao davale novac direktoru Hasanu Hodžiću. Babajić je istovremeno radio u MUP-u i u zatvoru, gdje je bio angažiran na obučavanju zatvorskih stražara. Prema presudi Općinskog suda Tuzla, Babajić je 88.000 maraka mita predao u ruke Hodžiću. Za pomaganje u izvršenju krivičnog djela zloupotreba položaja i ovlaštenja direktora KPZ-a pravosnažno je osuđen na pet mjeseci i petnaest dana zatvora.

Za zapošljavanje Adisa Hodžića Babajić je uzeo 7.000 KM, dok je za posao u zatvoru Melika Građankić morala Babajiću platiti 15.000 KM mita. Brigit Omerović morao je platiti 8.000 KM, Meho Karić 15.500 KM, Mirsad Mujkić 12.000 KM, a Amir Šmigalović kupio je posao za 15.000 KM. Isti iznos morala je platiti i Alisa Alić.

Osim Babajića, pravosnažno je osuđen i njegov saradnik Abudlah Subašić. Općinski sud Tuzla Subašiću je izrekao kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca po istom osnovu kao i za Mevludina Babajića.

U ovom predmetu optuženi su i Babajićevi saradnici u uzimanju mita Nermin Sinanović i Fuad Pektić. Mada je priznao krivično djelo, zbog zastare protiv Babajića nije pokrenut disciplinski postupak u MUP-u TK-a, gdje i danas radi kao viši inspektor. Predmet istrage su i sumnjivi višemilionski građevinski poslovi. Pod lupom istražitelja su tenderi za građevinske radove u zatvoru i nabavku opreme. Hodžić se sumnjiči da je namještao tendere pojedinim firmama za šta je novčano nagrađivan. Među privilegovanim firmama koje su lako dobile posao na tenderu za izgradnju nove zgrade na Kozlovcu, koja je koštala oko dva i po miliona KM je živinička firma “Grading”. Donošenjem aneksa na osnovni ugovor cijena rada povećana je za skoro pola miliona KM.

Na tenderu se pojavi ko je najjeftiniji, ne samo to, bilo je bodovanje kako idu svi uvjeti koji su se tražili. Na nekima sam ja bio, na nekima su bile druge firme. Normalna je pojava da se javljamo, nema tu ništa nenormalno. Čim su naknadni radovi, probija se, to je najnormalnija stvar. Cijena se nekad poveća, nekad smanji, zavisi od obima poslova“, tvrdi Ismet Softić, direktor firme Grading Živinice.

Posao je Softić, saznaje FTV, dobio zahvaljujući Hodžiću i Mirsadu Kukiću, novoizabranom federalnom zastupniku i osumnjičeniku za privredni kriminal, koji je takođe koristio nezakonite zatvorske pogodnosti. Upravo zahvaljujući Kukiću i podršci SDA, Hasan Hodžić je šest godina vladao tuzlanskim zatvorom. Ni polovinu od jednoipogodišnje kazne Kukić nije izdržao u zatvoru, a upravo Hodžić mu je omogućio da to vrijeme provede na radnoj obavezi u Rudarskom institutu u Tuzli.

Slične privilegije imao je osuđenik za organizovani kriminal Sedinet Karić, koji je iz zatvora mogao izaći i vratiti se kada želi. A do takvih privilegija Karić je došao novcem, utvrdila je Federalna uprava policije, koja je dokumentovala Hodžićev kriminal.

Povlašten status i posebne zatvorske privilegije imala je i neformalna kraljica ženskog paviljona, osuđenica Sanja Vuleta s kojom se Hodžić družio i izvan zatvora. Zbog bliskih veza Hodžić je presudno utjecao da Vuleta dobije pomilovanje. Bivši gospodari tuzlanskog zatvora Hodžić i Mujačić pola godine čekaju da sjednu na optuženičku klupu na koju je već sjeo Ljubiša Vareškić. (federalna.ba/Mreža)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,