Srijeda, 24. Aprila 2024.

Tricom sa zvukom sirene OKK Sloboda porazila Široki i zadržala šanse za plasman u Ligu 6 (FOTO)

U posljednjem susretu 17. kola košarkaške Lige 12, večeras u tuzlanskom Mejdanu pred oko 1.000 gledalaca OKK Sloboda je savladala Široki Brijeg rezultatom 71:70 (24-13; 15-29; 16-13; 16-15).

Domaćim košarkašima pobjeda protiv Širokog Brijega bila je nužna da se zadrže šansu kako bi izborili plasman u ligu za prvaka.

Motiv više za pobjedu Crveno-crni pronašli su i u porazu iz prvog dijela prvenstva kada su kao gosti u Širokom Brijegu izgubili sa 19 poena razlike.

• okk-sloboda-kk-siroki (4)
  • Sloboda se odmah na početku susreta razigrala i uspjela da u prvih deset minuta napravi značajnu prednost od 11 razlike. Rezultat je glasio 24:13.

Gosti iz Širokog Brijega izgleda da su se tek početkom druge četvrtine razbudili i shvatili da se nalaze na parketu. U nastavku meča koriste nevjerovatan i neobjašnjiv pad u igri košarkaša Slobode, prave seriju od 18:2 te dolaze do potpunog rezultatskog preokreta sredinom druge četvrtine, na semaforu je pisalo 26:31.

Do kraja prvog poluvremena Sloboda se uspjela nekako vratiti u igru, ali se ipak na odmor otišlo kod rezultata 39:42 u korist gostiju iz Širokog.

U nastavku utakmice Sloboda preko Hrnčića, Hasandića i Tanasilovića postiže poene za novi rezultatski preokret i ponovo dolazi do prednosti. Rezultat na semaforu bio je 46:44.

• okk-sloboda-kk-siroki (5)
  • Trener domaćih Boris Džidić uspio je nekako da uravnoteži svoj tim koji treću četvrtinu rješava u svoju korist rezultatom 16:13.

U posljednjih deset minuta utakmice ušlo se prilično nervnozno jer je rezultat glasio 55:55. Košaršaki Slobode u dramatičnoj završnici meča na parketu ostavljaju zadnji atom snage i uz podršku publike sa tribina teškom mukom uspijevaju ostvariti pobjedu i tako uhvatiti posljednji voz za Ligu 6.

Najzaslužniji za pobjedu Slobode bio je Sinadinović koji je sa zvukom sirene kod rezultata 68:70 za Široki pogodio trojku i tako svom timu donio veoma važnu pobjedu. Gosti nisu više imali nikakvu priliku da nešto promijene.

Najefikasniji u redovima Slobode bio je Sekulović sa 14 postignutih poena. Raspoloženi za igru u domaćem timu bili su još Hrnčić i junak utakmice Sinadinović koji su ubacili po 11 poena, te Hasandić sa 10 ubačenih poena.

U timu Širokobriježana najefikasniji je bio Ćorić sa 16 poena,  Kovačević je dodao 15, a dvocifren je bio i Novačić sa 12 poena.

Uprava tuzlanskog kluba ranije je najavila strategiju oslanjanja na vlastiti igrački kadar. Međutim, uoči utakmice sa Širokim odlučili su nekoliko mladih igrača ustupiti klubovima A-1 lige FBiH.

Tako je Mirsad Pilavdžić završio u Lukavcu, dok su Asim Ahmedić i Rusmir Grošić pojačali Gradinu iz Srebrenika. Oba ova kluba kandidati su za prvaka A-1 lige. S druge strane, Dino Radić je „posuđen“ Brčko Distriktu koji se bori za opstanak.

Već u srijedu 27. januara košarkaše Slobode očekuje nastup u pretkolu Kupa BiH kada će snage odmjeriti sa ekipom Travnika, odlučeno je na jučerašnjem izvlačenju parova u KS Zenica. Ukoliko zabilježe pobjedu u ovom susretu košarkaše Slobode u polufinalu čeka ekipa Mostar 05. (Tuzlanski.ba / Foto: Dennis McShane | T. Dahić)