Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ramiz Džaferović saslušan u Tužilaštvu BiH (VIDEO)

Preuzmite sliku

Bivši direktor Razvojne banke Ramiz Džaferović saslušan je u Tužilaštvu BiH u svojstvu svjedoka, zbog sumnji na nezakonitosti pri dodjeli kredita i komisionih sredstava koja su distribuirana po odluci Vlade Federacije. Saslušanje je trajalo više od tri sata, a kako je rekao Džaferović, bit će nastavljano naredne sedmice.

Ramiz Džaferović nije želio govoriti o detaljima iskaza koje je dao postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH Džerminu Pašiću. Ipak, rekao je da je riječ o onome o čemu je prije nekoliko dana govorio na pres-konferenciji. “Na ove aktivnosti sam upozoravao u maju 2013. godine“, kazao je Džaferović.

O Džaferovićevim upozorenjima zbog sumnjivih odluka Vlade da se kreditno nesposobnim firmama daju višemilionski krediti koje nisu vraćali Federalna televizija je zvještavala i ranije. Šteta za Federaciju samo zbog kredita datih vogošćanskom Pretisu je 20 miliona maraka. U maju 2013. godine Džaferović je upozorio federalnog premijera Nermina Nikšića i resornog ministra Erdala Trhulja i tadašnjeg Trhuljevog savjetnika za namjensku industriju Envera Mujezinovića da je već nastala šteta od 7,5 miliona maraka, s intencijom povećanja za dodatnih 12,8 miliona.

Nije urađena analiza koja argumentovano dokazuje mogućnost povrata već plasiranih kredita i izmirenja obaveza pravnog lica Pretis dd Vogošća u cjelosti. Nažalost, i prethodne odluke o finansiranju Pretisa donesen su na sličan način, te je Vlada FBiH u tri navrata u periodu od 2009. do 2012. ovom pravnom licu odobrila od 7 miliona 560 hiljada maraka, međutim niti jedan od ovih kredita nije otplaćen, tj. niti jedan od finansiranih projekata nije realiziran, odnosno po istim je već nastala šteta za Vladu FBiH“, upozoravao je Džaferović.

Tužilaštvo BiH provjerava navode i o sumnjivim kreditnim zahtjevima firmi “SAZ Monting”, “Kera Steel Team”, “Krivaja” i “GIKL”, kojima bi Federacija bila oštećena za oko 76 miliona KM. Adil Osmanović, federalni ministar i član Skupštine Razvojne banke, kaže da službene komunikacije između Skupštine i tadašnjeg direktora, nakon što mu je premijer samovoljno produžio mandat, nije bilo. Džaferović je komunicirao samo s pojedinim zvaničnicima u Vladi, kaže Osmanović.

Ako je bilo nekih problema u poslovanju Razvojne banke, smatra Osmanović, Džaferović je trebao zatražiti zasjedanje Skupštine Banke i te stvari iznijeti na vrijeme, a ne to iznositi onda kada je u procesu smjene.

Da li iz hira i povrijeđene sujete ili iz želje da se odupre političkim pogodbama, Džaferović je uspio podići prašinu. Da li je u pozadini politikanstvo ili samo strah od onoga što bi mogao otkriti o federalnim ministrima, urgencijama, pritiscima, pokazat će rezultati započetih provjera u Tužilaštvu BiH. (Federalna.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje