Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zagađenje zraka: Ovi su gradovi opasni po život

Preuzmite sliku

Novi izvještaji upozoravaju na gradove koji su posebno ugroženi

Zagađenje zraka u urbanim područjima se pogoršava. Između 2008. i 2013. godine globalna razina onečišćenja zraka u urbanim područjima porasla je za 8 posto.

Oko 80 posto svih urbanih područja imaju razine onečišćenja zraka iznad one koju Svjetska zdravstvena organizacija smatra zdravom, objavljeno je prošle sedmice. Stopa zagađenosti je još gora u gradovima s više od 100.000 stanovnika te gradovima s niskim i srednjim primanjima. Izvještaj je otkrio da 98 posto tih područja ima nezdrav zrak.

Čestice u zraku su kompleksna mješavina različitih hemijskih spojeva i čestica vode. Veličina čestica ovisi o tome koliko su one štetne za ljudsko zdravlje. Najštetnije čestice nazivaju se PM 2.5 jer je njihov promjer manji te mogu proći kroz dišni sustav ljudi i ozbiljno naštetiti zdravlju jer se talože na plućima te mogu izazvati dugoročne zdravstvene probleme poput astme i hronične bolesti pluća.

PM 2.5 predstavlja ozbiljnu opasnost kada je njihova koncentracija više od 35,5 mikrograma (µg) po kubičnom metru zraka, kaže Agencija za zaštitu okoliša. No, Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da bi koncentracija PM 2.5 trebala biti barem triput niža od toga.

Najzagađeniji gradovi na Zemlji imaju od 11 do 20 puta veću koncentraciju PM 2.5 čestica od preporučene, pokazali su novi podaci.

Ovo je 15 najzagađenijih gradova:

15. Kanpur, Indija –  115 PM 2.5 µg/m3

Ovaj grad ima 11 puta veće zagađenje zraka od razine koja se smatra zdravom. Zagađenje se pripisuje industriji u tom području i motornim vozilima.

14. Shijiazhuang, Kina – 121 PM 2.5 µg/m3

Shijiazhuang je najveći grad u kineskoj Habei provinciji, a svoje onečišćenje duguje industriji u tom području. Zrak je toliko zagađen da je prije dvije godine stanovnik ovog grada tužio vladu zbog smoga.

13. Dammam, Saudijska Arabija – 121 PM 2.5 µg/m3 

Grad u istočnoj provinciji Saudijske Arabije je šesti po veličini u toj zemlji. Visoka stopa zagađenosti zraka dijelom proizlazi iz naftne industrije u tom području.

12. Ludhiana, Indija – 122 PM 2.5 µg/m3 

Ludhiana je prvi indijski grad na ovoj listi. S populacijom od 1,6 milijuna stanovnika, ovaj grad se već godinama bori s velikim onečišćenjem.

11. Delhi, Indija – 122 PM 2.5 µg/m3

Delhi je prošle godine bio na vrhu ovog popisa, no iako je sada na 11. mjestu, njegova stopa zagađenosti je alarmantna.

10. Baoding, Kina – 128 PM 2.5 µg/m3 

Kina je poznata po onečišćenju zraka, no na ovoj ljestvici nalaze se tek 2 kineska grada u top 10 najzagađenijih gradova na svijetu. Baoding je jedan od njih, a njegova zagađenost dolazi od obližnjih tvornica koje koriste pogone na ugljen.

9. Xingtai, Kina – 128 PM 2.5 µg/m3 

Xingtai se također nalazi u kineskoj Hebei provinciji. Često se spominje kao najzagađeniji grad u Kini.

8. Bamenda, Kamerun – 132 PM 2.5 µg/m3 

Ovo je jedini afrički grad na ovoj listi. Onečišćenje zraka djelomično se pripisuje urbanizaciji koja je dovela do mnogih erozija tla.

7. Raipur, Indija – 144 PM 2.5 µg/m3

Ovaj grad u središnjoj Indiji je četvrti najzagađeniji grad u ovoj zemlji. Razlog velikog onečišćenja su tvornice koje koriste pogone na ugljen.

6. Patna, Indija – 149 PM 2.5 µg/m3

Drugi najzagađeniji indijski grad svoje onečišćenje duguje velikoj količini vozila i tvornica.

5. Al Jubail, Saudijska Arabija –  152 PM 2.5 µg/m3

Industrijski grad na obali Perzijskog zaljeva ima probleme s onečišćenjem još od 80-ih godina prošlog stoljeća.

4. Rijad, Saudijska Arabija – 156 PM 2.5 µg/m3 

Industrija je dovela ovaj grad na četvrto mjesto ljestvice najzagađenijih gradova. Rijad ima stopu onečišćenja zraka 15 puta veću od normalne.

3. Alahabad, Indija – 170 PM 2.5 µg/m3 

Grad s gotovo milion stanovnika našao se na trećem mjestu, između ostalog i zbog rijeke Ganges koja često presušuje te se prašina diže u zrak.

2. Gwalior, Indija – 176 PM 2.5 µg/m3

Gwalior je indijski grad s najvećim onečišćenjem zraka. Loši rezultati pripisuju se tvornicama koje koriste pogone na ugljen i automobilima.

1. Zabol, Iran – 217 PM 2.5 µg/m3 

Zabol ima najveću stopu onečišćenja na svijetu, čak 20 puta veću od normalne. (express.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje