Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

SAD osuđuje nasilje u Mijanmaru, a EU najavljuje konkretne mjere krajem sedmice

Preuzmite sliku

Dok je Bijela kuća “duboko zabrinuta” krizom Rohinja u Mijanmaru, Evropska unija “prati situaciju” i najavljuje konkretne mjere ove sedmice, prenose agencije.

No, službeni Washington ne dovodi u pitanje upravljanje vlade Aung San Suu Kyi u jeku masovnog egzodusa pripadnika muslimanske manjine zbog nasilja.

Najmanje 300.000 Rohinja izbjeglo je u Bangladeš nakon vala nasilja pokrenutog krajem avgusta kada se dio pobunjenika koji su željeli obraniti prava te manjine sukobio s policijom.

“Sjedinjene Države duboko zabrinjava kriza u Mijanmaru”, rekla je Sarah Huckabee Sanders, glasnogovornica američkog predsjednika Donalda Trumpa na konferenciji za novinare.

“Ponavljamo da osuđujemo napade na Rohinje i nasilje koje je uslijedilo”, dodala je ona komentirajući krizu koju je UN nazvao “etničkim čišćenjem”.

Krajem prošle sedmice State Department je istaknuo da prioritet daje humanitarnom pristupu te pozvao sve strane, uključujući i vojsku, na smirenje napetosti.

Mogherini ‘izbliza prati’ događanja
Visoka predstavnica Evropske unije za vanjske odnose i sigurnosnu politiku Federica Mogherini poručila je da Bruxelles “pažljivo prati” događanja u mijanmarskoj pokrajini Rakhine, prenosi Al Jazeera.

“Izbliza pratim dramatična događanja na granici između Rakhinea i Bangladeša”, poručila je Mogherini u pisanom priopćenju.

Naglasila je da su čelnici EU-a u stalnom kontaktu s dužnosnicima Vlade Mijanmara te podsjetila kako su im prošle sedmice izrazili zabrinutost zbog posljednjih događanja.

Istaknula je da je trenutno prioritet dostava humanitarne pomoći u regiju. Na kraju je naglasila kako je u razgovorima koje je vodila prethodih dana doznala da će ove sedmice biti poduzeti konkretni koraci kako bi problem bio riješen.

Dodala je da će EU dodatno intenzivirati humanitarnu pomoć toj regiji.

S druge strane, visoki povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava Zeid bin Ra'ad al-Hussein izjavio je kako je stanje u Rakhineu “primjer etničkog čišćenja kao iz udžbenika”.

U napadima koje mijanmarska vojska u Rakhineu izvodi od kraja avgusta, pod izgovorom borbe protiv naoružanih pobunjenika, stradale su hiljade muslimana. Mijanmarska administracija ne dopušta ulaz u to područje ni izlaz iz njega, zbog čega je nemoguće utvrditi tačan broj stradalih.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,