Utorak, 16. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

“Dolina bubrega”: Selo u Nepalu u kome skoro svaki stanovnik nema jedan bubreg (VIDEO)

Preuzmite sliku

Stanovnici sela Hokse u Nepalu žive u tolikoj bedi da su primorani da prodaju svoje organe kao bi sastavili kraj s krajem. Ovo je toliko česta pojava da je mjesto postalo poznato kao “dolina bubrega”.

Selo Hokse u Nepalu je omiljena destinacija specijalnih agenata koji su u potrazi za ljudskim organima. Njihova uloga je uvjere ljude da mogu normalno da žive sa jednim bubregom, dok onim lakovjernijim govore da će im izrasti novi. Bijeda i neobrazovanost u kombinaciji sa ovim agentima doveli su do toga da je skoro svaki stanovnik ovog sela prodao bubreg.

Sljedeća stanica je Indija jer su tamo operacije najeftinije.

Gita, majka četvoro djece, prodala je bubreg za svega 2.000 dolara.

– Već deset godina ljudi dolaze u naše selo i ubjeđuju nas da prodamo organe. Ja sam do skora odolijevala. Međutim, moja porodica je dobila nove članove, pa nam je bila potrebna veća kuća – ispričala je Gita, kojoj je bila životna želja na nađe svoj mir u kući sa baštom.

– Bila mi je potrebna veća kuća. To je jedini razlog što sam pristala da prodam bubreg. Otišla sam zajedno sa rođakom u Indiju. Sama operacija je kratko trajala, a nakon nje sam se u bolnici oporavljala oko tri sedmice – rekla je Gita.

– Kad sam se probudila nakon operacije činilo mi se kao da se ništa nije dogodilo. Dobila sam novac i kupila kuću – ispričala je Gita.

Nažalost, u aprilu je njena kuća, kao i mnoge druge kuće u Hokseu, stradala u zemljotresu. Novonastala situacijia je učinila da prodaja bubrega ide “nikad bolje”, iako je to ilegalan čin.

Situacija u Nepalu je zapravo još dramatičnija. Kada agenti nemaju doborvoljnih klijenata oni pribjegavaju surovim metodama. Jedna od njih je da potpuno zdrave osobe uvjere da su bolesni i da im je potrebna operacija, a bilo je slučajeva da su nekima izvadili oba bubrega nakon čega su umrli. Ponekad, ljude otimaju kako bi im izvadili i druge organe koji završe na crnom tržištu.

Poznat je prošlogodišnji slučaj Kenama Tamangua, o kome je pisao i Times, koga je vrbovao zet, obećavši mu dobar posao u Čenaiju u Indiji. Ne znajući o kakvom poslu se radi Kenama je završio u bolnici. Dobio je pare za svoj bubreg kao i obećanje da će mu izrasti drugi.

I Ganeš Bahadur Damai je otišao u Indiju zbog “sređenog” dobrog posla. Tamo je bez pristanka ostao bez bubrega, a kao nadoknadu je dobio oko 150 dolara. (blic.rs)

 

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje