Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

LUTKA – Najveća poslijeratna akcija protiv kriminala u BiH

sipa akcija lutka
Preuzmite sliku

Popularno

Po nalogu Tužilaštva BiH, policijske agencije su u više gradova BiH izvršile pretrese na oko 30 lokacija na području Republike Srpske i Federacije BiH, te uhapsili 25 osoba. Direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Goran Zubac na konferenciji u prostorijama SIPA-e, u Istočnom Sarajevu, među ostalim, rekao je da poslije ove akcije ništa više neće biti isto, uz ocjenu da je ovo \”početak kraja organziranog kriminala u BiH\”.

\"sipa

Zubac je naveo da se akcija vodi protiv najveće zločinačke organizacije u BiH koja je uz pomoć saradnika iz susjednih počinila veliki broj krivičnih djela koja dosad nisu rasvijetljena. Pritom, u interesu istrage, nije želio komentirati ko su pripadnici zločinačke organizacije.

Među objektima koji su pretreseni su i oni koji pripadaju narko bosu Naseru Keljmendiju

Pripremio: Kemal Masnopita

U 4 sata ujutro pripadnici SIPA-e započeli su pretres u ugostiteljskom objektu „Casa Grande\” na Ilidži. Naser Keljmendi nije pronađen na traženoj lokaciji. Zanimljivo je međutim i treba naglasiti da je prije desetak dana javno upozoren putem jednih bh. novina da će možda biti uhapšen.

Istovremeno, SIPA je pretresla i stan Bojana Cvijana, bivšeg šefa Odjela za narkotike SIPA-e, te ugostiteljski objekat „Vila Selin\”, u vlasništvu Benana Dorića, koji je napravljen od novca stečenog od pljačke PBS banke i BH pošte, 2006. odnosno 2008. godine. U akciji „Lutka\” slobode je lišeno 25 osoba, a među njima Davor Mandić, Muhamed Ramić Acika i Vladan Paradžin.

Ukupno je pretreseno pedesetak lokacija i lišeno je slobode više od 20 lica koja se dovode u vezu sa ovim krivičnim djelima, izjavio je Gojko Vasić, direktor policije RS-a.

Sve uhapšene osobe članovi su dvije zločinačke organizacije, koje su proteklih godina djelovale u BiH. Jedna je bila pod kontrolom Darka Eleza, a drugom je upravljao Naser Keljmendi. Također su sarađivali i sa kriminalnim grupama iz susjednih zemalja.

Tužilašvo BiH ostvarilo je značajnu saradnju sa policijskim i drugim agencijama u BiH i u susjednim zemljama s obzirom na to da se jedan broj osumnjičenih nalazi u susjednim zemljama, izjavio je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH

Do sada najveća i najsloženija policijska akcija ikada provedena u BiH

U akciji sudjeluje više stotina policijskih službenika, policijski djelatnici iz entitetskih policijskih agencija i Distrikta Brčko, a nosilac aktivnosti je SIPA. Radi se o istrazi usmjerenoj na rasvjetljavanje najmanje 6 neriješenih ubistava i pokušaja ubistava u RS-u i FBiH, nekoliko pljački banaka i transporta novca u višemilionskim iznosima i čitav niz teških kaznenih djela organiziranog kriminala, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Ova akcija, najopsežnija je aktivnost u borbi protiv organiziranog kriminala u post-dejtonskoj BiH i predstavlja odlučan udarac organiziranom kriminalu na području cijele BiH. U okviru poduzetih aktivnosti izvršena su hapšenja više desetina osoba, kao i pretresi na velikom broju lokacija u više gradova u BiH.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, u saradnji sa Državnom agencijom za istragom i zaštitu (SIPA), MUP-om Kantona Sarajevo i Tužilaštvom BiH u ranim jutarnjim satim na području Republike Srpske i Federacije BiH uhapsili su 25 osoba, potvrdio je direktor policije RS-a Gojko Vasić. Na području Republike Srpske pretresi su izvršeni na području općina Pale, Istočna Ilidža, Zvornik, Bijeljina i Trebinje, a u tom bh. entitetu trebalo je da se uhapsi devet osoba.

Dio osoba obuhvaćenim ovom akcijom se već nalazi u zatvorima, potvrdio je direktor entitetske policije i dodao da se radi o osobama koje su u zadnje tri-četiri godine lišena slobode, osuđena, nalaze se na izdržavanju kazne, ali će njihovi kartoni biti ovim dopunjeni. O imenima uhapšenih nije još mogao govoriti, navodeći da jedino jedna osoba nije uhapšena, jer su policije od ranije znale da nije u BiH, ali je negirao da se radi o Naseru Keljmendiju.

Vasić je potvrdio da je ovo dugo pripremana policijska akciji u kojoj je angažirano oko 400 pripadnika policijskih agencija, od čega je 150 policijskih službenika MUP-a RS (Uprava kriminalističke policije, Specijalne jedinice policije, centri javne bezbjednosti Istočno Sarajevo, Bijeljina i Trebinje).

Krivična djela za koja su sumnjiče osobe koje su jutros lišene slobode u velikoj mjeri su opterećivala MUPRS i očekujemo da će tokom krivičnog postupka protiv njih doći do potpune istine o brojnim, do sada nerazjašnjenim krivičnim djelima na prostoru Istočnog Sarajeva, kazao je Vasić.

Pod nadzorom Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo počela i akcija kodnog naziva \”Imperijal\”

Istovremeno, u istom periodu kada je započela akcija \”Lutka\”, Centar javne bezbjednosti Istočno Sarajevo je pod nadzorom Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo započeo i akciju kodnog naziva \”Imperijal\”. U ovoj akciji slobode je lišen veći broj osoba na prostoru Istočnog Sarajeva i Kantona Sarajevo zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela \”iznuda\” i \”zelenaštvo\”, a u vezi sa krivičnim djelima \”organizirani kriminal\”.

Osobe koje su lišene slobode su od ranije poznate policiji i u toku dana će uz izvještaj o počinjenim krivičnim djelima biti predata dežurnom tužiocu Okružnog tužilaštva Istočnog Sarajevo. Postoji osnovana sumnja da novac korišten za krivično djelo \”zelenaštvo\” koja su počinila osobe lišene slobode u akciji \”Imperijal\” potiče od krivičnih djela koja su izvršena u akciji \”Lutka\”, potvrdio je Gojko Vasić.

U toku i akcija kodnog naziva Bos

Gostujući u Dnevniku 2, direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Goran Zubac kazao je da je u toku i akcija kodnog naziva Bos, usmjerena protiv utaje poreza i pranja novca. Federalna TV saznaje da su u pitanju pretresi objekata u vlasništvu Anesa Sadikovića, poznatog švercera tekstilom, i da su tom prilikom nađeni sefovi s novcem. Sadiković je, inače, bio u dobrim vezama s bivšim direktorom Uprave za indirektnoi oporezivanje Kemalom Čauševićem.

Ko je Naser Keljmendi?

Pripremila: Mirela Gradišić

Rođen je u Srbiji, u mjestu Peć 1957. Kriminalni dosje stekao je sa 19 godina. 1976. godine osuđen je na godinu i po zatvora zbog pokušaja ubistva. Živi na relaciji Sarajevo – Crna Gora. Na računu ima oko 10 miliona eura. Po podacima srpske policije Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina. Između ostalog, dovodi se i u vezu sa organizavanjem transporta 10 kilograma heroina 2004. godine, koji je iz Srebrenika preko Ljubljane prokrijumčaren u Njemačku. Za sebe kaže da je samo trgovac – čist pred zakonom i Bogom.

No, 2008. godine u izvještaju Interpola navedeno je da je Keljmendi na čelu jedne od najbolje organizovanih zločinačkih organizacija u regionu, koja je umješana u krijumčarenje droge i cigareta, trgovinu ljudima i pranje novca. Keljmendijeva organizacija u BiH – prema tom dokumentu – ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a njen utjecaj doseže i do Crne Gore, Kosova, Makedonije, Hrvatske, Srbije, Njemačke i SAD-a. Keljmendi je, prema policjiskim saznanjima, vođa jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu.

Prvog juna ove godine Keljmendi je završio na američkog crnoj listi narko bosova. Već od 1998. godine bio je punopravni građanin BiH. U bh. svijet biznisa ušao je 2002. godine, kada je novcem bez porijekla počeo kupovati nekretnine. Najzanimljivija je hotel Caza Grande, koji je kupio od Ismeta Omerbegovića za milion i 800 hiljada maraka u gotovini. Ova je činjenica policijskim organima bila znak da Keljmendi kupujući nekretnine prljav novac ubacuje u legalne novčane tokove.

Predlažemo da se navedeni podaci i prikupljena dokumentacija dostavi Federalnom MUP-u i Finansijskoj policiji – Uredu za sprečavanje pranja novca radi preduzimanje daljnjih mjera u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca, stoji u izvodu iz službene zabilješke.

Osim one u BiH, Keljemendi ima imovinu na Kosovu, Crnoj Gori, i navodno u Dubaiju. Većina imovine je upisana na imena njegovih najbližih saradnika. Blizak saradnik mu je i kontroverzni biznismen Safet Kalić, preko kojeg su, prema podacima srpske policije, pripadnici Zemunskog klana, organizatori ubistva premijera Zorana Đinđića, nabavljali sve vrste droge, najčešće heroin.

Keljmendi se, inače, godinama dovodi u vezu sa brojnim političarima iz BiH i Crne Gore, koji su prikrivali njegov kriminal. Također je bitno napomenuti da je 28. augusta ove godine u Dnevnom avazu objavljen tekst istraživačkog tima, u kojem je navedeno da Tužilaštvo BiH planira uhapsiti Keljmendija zbog ubistva Ramiza Delalića Ćele. Nakon toga, Naser Keljmendi se više nije pojavljivao u BiH.

Vi imate tezu da je neko sa Keljmendijem prijatelj. Znači, da postoji to prijateljstvo, neko bi mu to ilegalno javio, ne bi to slao preko naslovne strane Avaza, kazao je Fahrudin Radončić.

U BiH je protiv Keljmendija i njegovih sinova Elvisa, Liridona i Besnika podneseno više krivičnih prijava, uključujući i one za ubistvo, pokušaj ubistva i nasilničko ponašanje.

Tuzlanski.ba / Federalna novinska agencija / Federalna.ba

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: