Liga za prvaka BiH: Košarkaši Slobode slavili pobjedu nad Sparsima (FOTO)

Košarkaši Slobode su pred više od 1.000 gledatelja u Maloj dvorani Mejdana na svom parketu uspjeli da savladaju tradicionalno neugodnu ekipu Sparsa rezultatom 70:62 (21-13 21-14 12-14 16-21) i tako zabilježili veoma važnu pobjedu u borbi za prvaka BiH.

U Ligi za prvaka učestvuje ukupno šest ekipa (Igokea, Leotar, Zrinjski, Široki Brijeg, Spars i Sloboda) pet koje su plasman izborile kroz prvi dio prvenstva, odnosno Ligu 12, te Igokea koja je nastupala u regionalnoj ABA ligi i koja brani naslov prvaka BiH.

Prije samog početka utakmice između Slobode i Sparsa ispred specijaliziranog košarkaškog portala bhbasket.ba direktor portala Nedim Salaharević uručio je nagradu Almiru Hasandiću košarkašu Slobode koji je izabran za MVP igrača regularnog dijela prvenstva.

Igrači Damira Mulaomerovića na samom početku dobro otvaraju utakmicu i preuzimaju inicijativu. Prvih deset minuta igre Sloboda uspijeva da prvu četvrtinu susreta riješi u svoju korist rezultatom 21-13. Najefikasniji u redovima Slobode u pomenutom periodu bio je Hrnčić koji je postigao 11 poena.

Odmah na početku druge četvrtine ekipa Sparsa trojkama Opačka uspijeva da smanji prednost na četiri koša razlike na semaforu je pisalo 25:21.

U međuvremenu razigrali su se Petrić kao i pojačanje Rizvić koji ne dozvoljavaju gostima iz Sarajeva da se rezultatski približe. Rizvić sa nekoliko atraktivnih poteza i zakucavanja podigao publiku na noge u Maloj dvorani Mejdana.

Sloboda je u drugoj četvrtini ubacila identičan broj poena kao u prvoj 21 dok je Spars postigao 13 poena. Na poluvrijeme se odlazi kod rezultata 42:27.

Zanimljivo je da skoro svi igrači Sparsa postižu poene u prvom poluvremenu osim Hodžića i Buze.

U nastavku utakmice Sparsi postižu prve poene preko Nikolića koji je pogodio tricu i smanjio rezultat na 42:30. Međutim to nije poremetilo ritam Slobode koja nastavlja dobrom igrom da čuva sigurno stečenu prednost.

Prvi igrač koji je zbog pet ličnih grešaka morao da napusti igru bio je Hrnčić koji je ujedno bio i najefikasniji igrač utakmice sa 19 postignutih poena

• sloboda-spars
  • .

Četvrti period utakmice bio je uglavnom izjednačen. Posljednje minute utakmice gosti iz Sarajeva koriste kako bi napravili pritisak nad domaćom ekipom što je uzrokovalo nekoliko vezanih grešaka igrača Slobode.

Minutu prije kraja drugo pojačanje u redovima Slobode Boljkovac postiže ključnu trojku zahvaljujući kojoj se Sloboda ponovo rezultatski odvaja na 7 poena (67:60).

Do zvuka sirene domaći košarkaši uspijevaju sačuvati prednost i slaviti pobjedu konačnim rezultatom 70:62. Pored Hrnčića u redovima Slobode raspoloženi su bili Rizvić sa 16 kao i Petrić sa 13 ubačenih poena.

U ekipi Sparsa bolji od ostalih bili su Nikolić sa 15 te Josipović sa 11 poena.

Pored utakmice u Mjedanu između Slobode i Sparsa odigran je još jedan susret prvog kola Lige 6. Igokea je kao domaćin bez većih problema savladala Leotar iz Trebinja razultatom 88:58 dok je hercegovački derbi između Zrinjskog i Širokog okončan rezultatom 84:75 u korist Širokobriježana.. (Foto: T. Dahić  -Tuzlanski.ba)

Ključne riječi: , , , , ,