Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Žene bjesne zbog “muževog šava” koji su zaradile na porodu

Preuzmite sliku

Nije neobično da žene nakon vaginalnog poroda budu šivane kako bi se popravila razrezana ili rastrgana međica, međutim upitno je koliko je moralno da se ženama tijekom šivanja nameće ono što se dugo godina smatralo svojevrsnom urbanom legendom. 

Žene koje su to i čule smatrale su takav postupak svojevrsnom šalom, no “mužev šav” zaista postoji i problem je za mnoge majke širom svijeta.

Mužev šav je još jedan šav koji liječnici ponekad naprave zbog partnerova zadovoljstva, da bi žena bila malo uža, a to ne samo da seksistički vrijeđa žene, nego se radi i o dodatnom šavu koji može uzrokovati još više bol ženi koja je upravo rodila. Ženi koju liječnici u većini ovakvih slučajeva i ne pitaju za dopuštenje da naprave taj dodatan šav.

O svemu tome opet počelo se glasnije pričati nakon članka koji je o tome nedavno objavljen na portalu Healthline, a u kojem su iznesena iskustva brojnih žena koje su se s poroda vratile “uže nego ikad”.

Jedna od njih je i Sarah Harkin iz New Orleansa koja je ispričala svoje iskustvo s poroda 2005., kad je liječnik njenom suprugu, tijekom šivanja međice u pravoj “muškoj nakani” suprugu, ali ne i njoj, obećao da će jednim dodatnim šavom učiniti da mu supruga opet bude “lijepa i uska”.

“Bio je to udarac za mene – fizički, emocionalni i psihički, jer je liječnik to rekao njemu, a ne meni koja sam tamo ležala kao da se to mene uopšte ne tiče”, izjavila je kasnije Sarah Harkin.

Slično iskustvo opisala je i druga žena, Tamara Williams iz Teksasa koja je “mužev šav” zaradila 2015., kad je uz nju na porodu bio i njen dečko. Priča je slična ranijoj jer je i njemu babica koja ga je šivala rekla da će napraviti još jedan šav za njega te mu je pritom znakovito namignula.

A takvih slučajeva očito je još mnogo, iako se taj termin ne spominje u medicinskoj literaturi, zbog čega se i smatra svojevrsnom urbanom legendom. Doduše, postoji jedna informacija o tom postupku, još iz sredine devetnaestog stoljeća, kad je teksaški liječnik Geo Cupples spomenuo svoj postupak, nakon što mu je suprug žene koju je tada šivao nakon poroda postavio pitanje: “Doktore, zar ne možete napraviti još jedan šav?”.

Tako je postupak nazvan “mužev šav” spomenut u medicinskim analima, ali za njega nikada poslije nije bilo objašnjeno niti je do danas dokazano da je doista potreban ženama niti će one od njega imati ikakvu korist.

Štaviše, mnoge su priznale da su tek naknadno doznale da je upravo dodani šav glavni krivac za  probleme i bolove pri seksualnom odnosu.

Jedna od njih je i Angela Sanford iz Južne Karoline koja je pet godina pokušavala shvatiti zašto joj je seks odjednom toliko bolan, a tek je tada otkrila da je sve to zbog dodatnog “muževog šava”.

“Moj muž je bio zabrinut zbog mene i bojao se da me ne povrijedi, nikad to ne bi svjesno tražio”, rekla je.

Temu je dodatno rasplamsala i priča autorice Carmen Maria Machado koja je pisala o ženi koja je dobila mužev šav unatoč njenim, kako su je kasnije optužili, “nejasnim” protestima. Priča je izazvala brojne reakcije te se sad konačno malo više priča o tom problemu, a iskustva žena koje su to prošle sad upozoravaju i druge.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , , ,