Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stvari koje uspješni ljudi ne govore

Preuzmite sliku

Lideri su veliki uzor mnogima jer su veoma uspješni, a sa sobom nose veliku odgovornost pritom uspijevajući da izbalansiraju privatno i poslovno.

Ono što je zajedničko svima njima jeste način razmišljanja i komunikacija. Ove stvari oni nikada ne govore, a ne bi trebalo ni vi.

’Ništa ne mogu da uradim po tom pitanju’

Da li ste ikada pozvali korisnički servis i čuli ’Žao mi je, ništa ne mogu da uradim po tom pitanju’? Bili ste veoma frustrirani, zar ne? Ova rečenica pokazuje nedostatak ideja i zato se postavlja pitanje da li biste pratili nekoga ko nema ideje. Dobri lideri su vizionari puni ideja. Imaju odgovore na sva pitanja i ukoliko nešto ne mogu da učine sada naćiće način. Pesimizam nije opcija.

Ali

Ova riječ je veoma važna u poslovnoj etici jer se savjetuje da lideri koriste ’sendvič tehniku’ kada upućuju kritiku svojim zaposlenima. Zaista mi se dopada tvoj projekat, ali, moraš biti obazriviji sa rokovima. Uz korišćenje ove riječi često drugi će početi da sumnjaju u vaše pohvale. Napravite bilo koju varijaciju riječi samo izbacite ’ali’, piše Success.

’Uvijek’ i ’Nikada’

Oni nisu isključivi jer su svjesni koliko je svijet podložan promjeni. Ništa nije ’uklesano u kamenu’ i oni ne vole da govore ’uvijek’ jer vjeruju da sve od njih zavisi i da sami mogu da utiču na svoj život. Isto je i sa ’nikad’ jer za njih važi staro pravilo nikad ne reci nikad jer je sve moguće uz puno volje i truda, što su oni svojim uspjehom i dokazali. Oni koriste uglavnom, ponekad, najčešće, i dalje nisam vidio da…

’Ne, zato što…’

Negativnost nije dio dobrog poslovanja. Ukoliko nešto nikada ranije niste probali ili uspjeli to ne znači da odgovor na slične ideje treba da bude ne. Lideri uvijek imaju nove ideje i nalaze načine da ostvare sve što zamisle. Njiva glavna vrlina je što uvijek nađu sporedni put. Umjesto ne oni koriste ’Da, ukoliko…’

’Da li to ima smisla?’

Lideri ne pitaju, oni znaju. Nikada ne ostavljaju utisak nesigurnosli ili neznanja. Takođe, ne postavljaju svojim podređenima pitanja koja liče na roditeljski prekor. Lideri se trude da nikada ne djeluju nadmeno. Oni pitaju nadređene da li treba da im razjasne stvari, nude pomoć i pitaju ’Nisam siguran da sam se dovoljno jasno izrazio, šta vi mislite?’ (kolektiv.me)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,