Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Vođe narko-kartela i trgovci oružjem krali identitete građana BiH (VIDEO)

Preuzmite sliku

Bugari, Srbijanci, Crnogorci… krali nas. Tačnije identitete bh. građana. Potpomognuti našim, iznutra. Živjeli u Peruu, Boliviji, Srbijii i kojekuda, a lažirali adrese, pa samo na papiru bili stanovnici Mostara, Novog Sarajeva, Ilidže, Vlasenice. Ukradeni identiteti koji vode do narko-kartela.

Priča počinje u Sarajevu i preko Mostara vodi do Perua. Zoran Jakšić, Srbin iz Zrenjanina, vođa je narko-kartela. Viši je od dva metra. 57 godina. Ima tri internacionalne potjernice za ekstradiciju. Istražitelji su ga locirali u blizini jednog tržnog centra u Limi. Praćen je da se utvrdi da je riječ o čovjeku za kojim je cijeli svijet tragao devet godina.

«Ovaj čovjek je glava jedne internacionalne organizacije za ilegalnu trgovinu narkoticima. 80-ih godina bio je i dio jedne kriminalne organizacije koja se zvala Njujorška mafija», kazao je Luis Pantoja, izvršni direktor policije Perua za borbu protiv droga.

U vrijeme hapšenja bio je vođa jednog od najvećih narko-kartela u Peruu – kartela „Amerika“. Uhapšen je u pokušaju da s lažnim dokumentima iz Perua ode u Ekvador. Imao je bh. pasoš na ime Nikola Marjanović. Po podacima na koje se ovaj pasoš vodi, bio je prijavljen u 12. ulici u Mostaru, gdje je i izvadio ličnu kartu, odnosno bh. pasoš u martu prošle godine. Riječ je o klasičnoj krađi identiteta bh. građana, sponi kriminalaca Srbije, BiH, Balkana u cjelini.

Akcija Papirus to je pokazala. SIPA, OSA, MUP Republike Srbije, Kantonalno tužilaštvo Sarajevo bili su na istom zadatku.

«Tokom 2014. mi smo prepoznali jedan novi problem koji je bio sličan onome iz 2009. godine, a to je problem da su kriminalci iz Srbije, Bugarske, Crne Gore i drugih zemalja u regionu na isti način dolazili do identiteta naših građana, odnosno izvršili su krađu njihovih identiteta. Uspjeli su doći do originalnih dokumenata BiH – u prvom redu lične karte i pasoša – i te dokumente koristili u inostranstvu», objašnjava Vahidin Šahinpašić, šef Kriminalističko-istražnog odjela SIPA-e.

Istražujući teška krivična djela, trgovinu oružjem, drogom, pa i ubistva, čiji trag je vodio do Srbije i Crne Gore, istražitelji SIPA-e došli su do podataka da se dešavaju stvari slične onim u predmetu CIPS prije sedam godina. Tada su tri prikrivena istražitelja SIPA-e u Banjoj Luci, Brčkom i Bijeljini izvadili lažne dokumente da bi ušli u trag kriminalu u vezi sa krađom identiteta. Uspjeli su se uvući u krugove sumnjivih, tvrdi naš izvor, a to su u tom trenutku bile osobe iz CIPS-a i MUP-a RS-a, preko njih dobili lažne dokumente, platili ih 1.500 maraka. Zanimljivo je da su prikriveni istražitelji tada imali i svoje stvarne identitete, također pohranjene u CIPS-u, ali ih sistem nije prepoznao. Vrijedi podsjetiti da je to doba kada se obznanilo da Đorđe Ždrale, Islam Kaljender i drugi imaju svoje i druge identitete.

Godinama poslije stiže slična priča i akcija Papirus. Epilog akcije – uhapšeno 10 osoba na području Sarajeva i Zvornika zbog sumnje da je grupa pribavila lažne dokumente za 36 osoba iz kriminalnog miljea. Posebno se interesantnim čini da je istraga vođena pod nadzorom Kantonalnog uužilaštva Sarajevo, a ne državnog, iako je riječ o organiziranom, međunarodnom kriminalu.

A kako kriminalci povezuju region, pokazala je akcija srbijanske policije u junu ove godine kada su u Srbiji pronađene dvije laboratorije za proizvodnju lažnih dokumenata i uhapšeni falsifikatori. Ovaj prostor je uvezivao Balkan, a istražitelji su dokazali da su pripadnici grupe za organizirani kriminal najprije dolazili do saznanja o ljudima sa dvojnim državljanstvima BiH i Srbije, koji do sada nisu pribavljali isprave naše države. Riječ je o osobama koje su uglavnom tokom rata otišli u Srbiju i tamo imaju prebivalište. Istragama je detektirano da kriminalci dobivaju nove, originalne lične karte i pasoše na ukradene identitete, ali s umetnutom slikom kriminalca – znači, dokument koji je praktično nemoguće otkriti.

U pojedinim slučajevima je izdavana i punomoć drugim ljudima kako bi preuzeli izrađeni pasoš.

Tako je punomoć za preuzimanje nekih pasoša imao Izet Redžović, jedan od uhapšenih u akciji Papirus, osoba koja je bh. javnosti poznata od ranije. Hapšen je u Nišu, sa dvije eksplozivne naprave izuzetne jačine prilagođene za aktiviranje na daljinu. Hapšen je i na graničnom prijelazu Uvac zbog neovlaštenog prometa oružjem.

Sada mu je određen pritvor, kao i Zvorničanima Bojanu Đokiću i Savi Manojloviću.

Pritvor je određen i Bori Gligiću te Bojanu Raoniću, koji su u bjekstvu. Bojan Raonić također ima lažni identitet i pasoš BiH – i to na ime Radovan Đogo. Prebivalište i mjesto izdavanja pasoša je Ilijaš. Bojan Raonić je hapšen u akciji hapšenja auto mafije. Bio je u grupi koja je vršila krađe skupocjenih automobila, iznuđivala novac od vlasnika ukradenih vozila, krivotovorila carinske deklaracije za automobile.

Većina osoba koji koriste ukradene identitete građana BiH je iz Srbije, ima ih i iz Crne Gore, pripadaju kriminalnom miljeu. Plaćali su pasoše i po 10.000 eura, što je sitnica za ono čime se bave. Među onima koji hodaju po svijetu sa lažnim identitetima građana BiH su i Bugari. Vladimir Kurtišeski ima lažno ime Oliver Zeljković. Kurtišeski je navodno rođen u Bihaću, prebivao u Logavinoj u Starom Gradu , a zapravo tu nikad bio nije.

I Tošev Stojko Stefanov je Bugarin iz Starog Grada. Lažni identitet Miroslav Drljača. Mjesto izdavanja pasoša je Stari Grad Sarajevo.

U Novom Sarajevu se obreo Tašev Julijan Rumenov Lažno ime – Velibor Živak. Bh. pasoš ima od juna ove godine.

Ima i žena sa lažnim identitetima. Jovana Devetak ima lažno ime: Biljana Drljača. Lažno prebivalište je Mošćanica Čikma. Lažirani dokument naše države ima od maja ove godine.

Bilo je i ima i mnogo opasnijih. Aleksandar Stanković, ili Sale Mutavi, imao je bh pasoš na lažno ime. Vođa navijača Partizana nedavno je ubijen u pucnjavi u Beogradu.

Babić Desimir kriminalac je iz Srbije. Bio u grupi koju terete za iznude, reket, dilovanje narkotika, razbojništva i pljačke. Hapšen je u borbi za kontrolu beogradskih splavova. Lažni identitet mu je Mišo Miladinović, mjesto izdavanja pasoša je Mostar

Nemanja Ivanov imao je bh. pasoš od 2013. Dobio ga je u Mostaru. Krio se iza lažnog imena Miladin Jakovljević. Ivanov je ubica. U Beogradu je ubio Vladana Veličkovića, zbog duga navodno, a u poslu sa narkoticima.

Saučesnik u ubistvu Veličkovića bio je Stanko Buhanac. Također ima bh. pasoš. Hapšen je i u Srbiji u velikoj akciji hapšenja narko dilera.

Filip Korać također je posjedovao bh. pasoš. Krio se iza imena Saša Medan. Lažno je bio nastanjen u Novom Gradu u Sarajevu. Hapšen je zbog ubistva Čede Đokića u Zvorniku, pa pušten na slobodu. Bio je desna ruka vođe zemunskog klana Luke Bojovića. Kasnije će i sam pobjeći u Holandiju nakon eskalacije sukoba njegovog klana sa ekipom iz Crne Gore, čiji je vđđa Slobodan Šaranović.

Zbog ovih i sličnih informacija, priča koju je za područje BiH i šire, sa kolegama iz drugih zemalja, otvorila SIPA, neće stati.

«Mogu vam reći još jedno da su se tim krivičnim djelima povezivala upravo lica sa ovog spiska tako da mi cijenimo da ćemo otići daleko , doći do novih informacija i činjenica koji će pojačati borbu protiv organiziranog kriminaliteta», ističe Šahinpašić.

Opasniji od drugih je čovjek s početka naše priče. Zoran Jakšić ili lažno – s bh. pasošom Nikola Marjanović. Kao šef narko-kartela Amerika likvidirao je saradnike iz Srbije jer su pali s kokainom, oduzeta im je velika pošiljka.

«Glava je jedne moćne organizacije za trgovinu droge, koja je najveća na svijetu. Najčešće je droga kojom je trgovao transportovana morskim putevima i u Evropu i u Sjedinjene države», navodi Pantoja.

A nekada i avionom. Kako je završavala na Balkanu, prvo u Begradu, pa dalje prema Crnoj Gori i BiH, otkrio je Petar Dodić, Jakšićev saradnik, narko-diler. Uhvatili su ga sa 2 kg kokaina. Njegov pravac leta značio je zapravo put droge – Lima – Pariz – Beograd.

Jakšić je već jednom hapšen u Peruu, 1998. Koristio je čak 46 lažnih identteta. Drogu je švercovao i pomoću ljudi koji bi kesice sa sadržajem progutali. Njegova grupa je uspjela da iz Buenos Airesa prošvercuje čak 300 kg kokaina u Evropu. Brojni su i dalje aktivni. Zato ova priča za BiH neće stati. Kriminal s krađom identiteta i ubuduće će skupo koštati državu jer 36 kriminalaca diljem svijeta koristilo je ili koristi pasoš BiH. S lažnim identitetom možda prodaje drogu, trguje ljudima ili oružjem. Također, naši izvori tvrde, da je dosadašnjom istragom utvrđena krađa identiteta za još 42 osobe, za koje će se u narednom periodu ispitati povezanost sa grupom koju terete za organizirani kriminal. (federalna.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje