Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tuzlanski kanton: Ljekari za vakcinaciju, pojedini roditelji strahuju?!

Preuzmite sliku

U BiH sve je niža stopa vakcinisane djece. Odgovornost za ovakvo stanje najprije pripada roditeljima koji iz sebi poznatih razloga,  odlučuju o sudbini svoje djece ne dovodeći ih na redovnu imunizaciju. Za područje BiH koja godinama unazad ima status zemlje u kojoj nema zabilježenih slučajeva dječije paralize, upaljen je crveni alarm.

Jedan od glavnih razloga za ovakvo stanje jeste upravo neprovođenje redovne imunizacije u primo imunizaciji, ali i u revakcinaciji. Primo imunizacija obuhvata između ostalih, tri doze vakcine protiv dječije paralize, odnosno polio militisa. Statističkii podaci o odnosu broja rođene i vakcinisane djece protiv dječije paralize su ispod zadovoljavajućih.

„Prema našim podacima iz porodilišta koje dobivamo svaki mjesec ukupno je u tri porodilišta TK rođeno 4009 djece. Pokrivenost prvom dozom protiv polio militisa je 93 posto, drugom 86 posto, treće 88 posto.“, kazao je mr.med.sci. dr. Blaško Topalović, specijalista epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo TK.

Dr. Topalović navodi da imunizacija nema alternative. Prema akcionom planu Evropske regije za period 2017.-2020. godine na prvom mjestu je između ostalih navedena potreba održanja polio free statusa za našu zemlju. Polio militist opaka je zarazna bolest, a smrtnost se kreće od 10 do 20 posto.

„Roditelji su mnogo isprepadani, najvjerovatnije zbog antivakcinalnih kampanja koje kruže društvenim mrežama koje oni čitaju, na svoj način tumače i jednostavno se mnogo, bez razloga plaše dovesti svoje dijete na vakcinu“., dodala je prim.dr.med. Ševala Paloš, šefica Dispanzera za predškolsku djecu Doma zdravlja Tuzla.

Struka govori da su roditelji iz neopravdanih, naučnih, zdravstvenih i u svakom drugom pogledu neosnovanih razloga uplašeni. Pri tome zaboravljaju činjenicu da je prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti FBiH, vakcinacija obavezna i svaki građanin bi se trebao pridržavati kalendara redovne imunizacije. Vakcinisanost bi trebala biti provedena 90 posto po Zakonu za MRP vakcinu protiv krzamaka, zaušnjaka i rubeole.

“Mi smo počeli, imamo jednu knjigu otvorili smo kao protokol gdje upisujemo ime i prezime broj kartona djeteta čiji su roditelji odbijaju vakcinu. Imamo posljednjih godinu dana desetak roditelja koji su odbili vakcinu MRP i imamo za sad na našu sreću samo jednog roditelja koji je odbio potpuno vakcinisati svoje dijete.“, istakla je dr. Paloš.

Svakodnevna je praksa pedijatra da prilikom pregleda bolesnog djeteta prvo pitanje bude da li je dijete redovno vakcinisano. Tako treba i ostati, navodi dr. Paloš. O potrebi redovne imunizacije djece, govori i posljednja epidemija krzamaka, morbila, kao i zabilježeni slučajevi smrtnih ishoda odraslih oboljelih od sezonske gripe. Podaci upućuju na to da skoro niti jedna osoba kod koje su registrirana pomenuta oboljenja nije bila vakcinisana.

„Nema pravo roditelj koji je i sam vakcinisan  i koji živi u državi BiH imati toliko nepovjerenje u vakcine. Ja im odgovorno tvrdim da u našoj zemlji BiH postoji adekvatna kontrola lijekova i vakcina.“, tvrdi dr. Paloš.

Pedijatri vrlo dobro rade svoj posao, dodaje dr. Paloš. Ukoliko se i nešto propustilo u nadzoru u provođenju redovne imunizacije, breme nose roditelji, pedijatri i nadležne epidemiološke službe. Upravo period koji je pred nama, vrijeme upisa u prvi razred osnovne škole nadležni, istovremeno i odgovorni, trebaju iskorstiti kako bi propratili kalendare obavezne imunizacije kod djece. Naime, naredba o programu provođenja redovnih imunzicija podrazumijeva da se pregled vakcinalnog statusa vrši i pred polazak u osnovnu školu. Iz Zavoda za javno zdravstvo TK apeluju na članove komisija da obavezno obrate pažnju na zdravstveni karton, te da se sugeriše provođenje propuštenih vakcinacija. (RTV Slon)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje