Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tokom prošle godine evidentirano 3.413 osoba koje su radile na crno

Preuzmite sliku

Od 2017. godine, inspekcijske aktivnosti Federalne uprave za inspekcijske poslove u najvećoj mjeri usmjerene su na intenzivnu borbu protiv sive ekonomije i suzbijanje njenih najprepoznatljivijih oblika (rad na crno, neizdavanje fiskalnih računa i rad bez odobrenja nadležnog organa).

Paralelno, drugi pojavni oblici sive ekonomije kontrolisani su putem resornih inspekcija u okviru suzbijanja nezakonitog rada fizičkih i pravnih osoba u raznim oblastima, kao i kvalitativne ispravnosti goriva, proizvodnje i prometa drvnih sortimenata, bespravnog prijevoza putnika i tereta, a kontrole su se obavljale na području svih kantona Federacije BiH.

“Ističemo da se inspekcijski nadzori u okviru sprječavanja sive ekonomije sprovode u koordinaciji s Poreznom upravom FBiH, te je već konstatovano da je sinhronizovano djelovanje dvije federalne uprave dovelo do značajnih rezultata na uvođenju reda u oblastima za koje su zadužene u cilju osiguravanja vladavine zakona što je dovelo do povećavanja broja legalno zaposlenih i, na toj osnovi, rasta doprinosa za PIO/MIO, zdravstvo i osiguranje u slučaju nezaposlenosti”, navode iz Uprave.

U periodu od januara do decembra 2017. godine je, u saradnji s kantonalnim upravama za inspekcijske poslove, tokom kontrola radno-pravnog statusa uposlenika u kontroliranim subjektima nadzora evidentirano 3.413 osoba bez obavezne prijave na PIO/MIO, u statusu tzv. rada “na crno”. (Uzimajući u obzir broj lica koje je Porezna uprava FBiH zatekla “nacrno”, kontrolni organi u FBiH u prethodnom periodu kontrolisali skoro 8.000 lica u smislu narušenih prava iz radnog odnosa)

Kaznena politika u oblasti sive ekonomije je regulisana nizom zakona, koji propisuju različite kazne, a u dosadašnjoj praksi se pokazalo da nesavjesni poslodavci pribjegavaju iznalaženju praznina u zakonima, kako bi izbjegli obavezno prijavljivanje radnika i ispunjavanje ostalih zakonskih obaveza za legalan rad.

S obzirom da su takve pojave jasno prepoznate, Vlada FBiH radi na pripremi Akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije, a u čijoj izradi Federalna uprava za inspekcijske poslove zauzima jednu od najvažnijih uloga, imajući u vidu da će se sama primjena navedenog Akcionog plana u najvećoj mjeri odnositi na kontrolne organe u Federaciji BiH. Riječ je o nizu kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih mjera usmjerenih na borbu protiv sive ekonomije i segmentarno raščlanjenih na resore, što je jedan od najozbiljnijih materijala s kojim će se Vlada FBiH suprotstaviti sivoj ekonomiji. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,