Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Rekord Agencije za lijekove BiH: Od prodaje medikamenata ostvarili prihode od 10 miliona KM

Preuzmite sliku

Agencija za lijekove i medicinska sredstva u BiH ostvarila je prošle godine rekordne prihode od 10,5 miliona KM, regulirala je veleprodajne cijene lijekova, što je dovelo do pojeftinjenja određenih medikamenata, uz uštede na godišnjem nivou za fondove zdravstva od oko 62 miliona ili oko 12 posto, dok građani mogu biti sigurni da je kvalitet lijekova koje koriste provjeren i u skladu s važećim evropskim standardima, ukazao je u razgovoru za Fenu v.d direktora ove agencije Aleksandar Zolak.

-Prava slika efekata Pravilnika o načinu kontrole i visine cijena lijekova, u smislu pojeftinjenja o kojima svi govore, iako je njegov primarni cilj regulacija cijena lijekova, bit će dostupna sredinom 2018. Cijene lijekova su osjetljiva tema i imali smo dosta nadmetanja s moćnom farmaceutskom industrijom kako bismo došli do željenog cilja – naglasio je Zolak.

Napominje da je nadležnost Agencije isključivo formiranje maksimalne veleprodajne cijene lijeka, a odabir veleprodajne cijene lijeka za bh.tržište na skali od nula do maksimalne je nadležnost nosioca dozvole, veleprometnika i entitetskih ministarstava nadležnih za poslove zdravlja, odnosno njihovih fondova zdravstvenih osiguranja.

Agencija nema nadležnost ni po pitanju formiranje veleprodajne cijene za lijekove koji se izdaju bez ljekarskog recepta, a koji čine 15 posto BiH tržišta lijekova.

Razlog za, još uvijek veće cijene lijekova u BiH, u odnosu, primjera radi, na Srbiju je, kako je pojasnio, zbog visine maloprodajne marže i visoke stope PDV-a u BiH.

-U situaciji da je veleprodajna cijena lijeka identična u BiH i u Srbiji, pacijent će taj lijek po nižoj cijeni dobiti u Srbiji, jer je maloprodajna marža koja se dodaje na veleprodajnu cijenu lijeka u BiH 20 posto u RS, i 25 posto u FBiH, dok je u Srbiji 12 posto. PDV-a u BiH je 17 posto, a u Srbiji 10 posto. Prostom računicom dolazimo do toga da će isti lijek u BiH biti uvijek 20 posto skuplji, sve dok se neki od tih faktora ne promijeni – ukazuje v.d. direktora Agencije za lijekove u BiH.

Naporima zaposlenih u ovoj agenciji je, ističe, uređeno i tržište medicinskih sredstava, kojih je samo lani regirstrovano više nego u svim prethodnim godinama.

-Uvođenjem interventnog uvoza u zakonski okvir, uspostavljanje i implementacija elektronskog sistema registracije medicinskih sredstava je, uz novu unutrašnju organizaciju samog sektora, dovelo do značajnog povećanja prihoda u budžet BiH, kao i do tolikog ubrzanja same registracije, da i naši klijenti nerijetko imaju problema da drže korak s tempom koji je uspostavljen unazad nekoliko mjeseci – naveo je Zolak.

Iako im nedostaje odgovarajućeg stručnog kadra ojačan je, dodaje, i inspekcijski nadzor nad pravnim subjektima koji se bave proizvodnjom lijekova i medicinskih sredstava, prometom na veliko lijekovima i medicinskim sredstvima i njihovim kliničkim ispitivanjima.

Zolak naglašava da se na vrijeme vrši registracija svih lijekova, a u ovoj godini će, kaže, nastaviti, između ostalog, dalji razvoj potrebnih elektronskih sistema podataka (klinička ispitivanja i farmakovigilansa), jačanje kapaciteta kontrolne laboratorije i inspekcijskog nadzora, te internih ekspertiza.

– Za sve navedeno potrebni su nam ljudski kapaciteti, kao i finansijski pa se nadamo da će vlasti u BiH prepoznati specifičnosti naše agencije u sistemu državne uprave, njenu ulogu i značaj u sistemu zdravstvene zaštite stanovništva u BiH, i izaći u susret nekim od brojnih molbi i zahtjeva koje šaljemo nadležnima – zaključio je u razgovoru za Fenu v.d direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva u BiH Aleksandar Zolak. (Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje