Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Primjenom Instituta sudske nagodbe do efikasnijeg pravosuđa

Preuzmite sliku

Dvodnevna radionica o temi „Sudska nagodba“, namijenjena sudijama i stručnim saradnicima, počela je danas u Banjoj Luci u organizaciji Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTVBiH), a radi se o edukativnom skupu iz ciklusa kontinuirane obuke koja se realizira u saradnji s entitetskim centrima za edukaciju sudija i tužitelja.

Edukativni skup, fokusiran na jačanje pravosudnih kapaciteta u primjeni instituta sudske nagodbe, organiziran je u okviru Projekta unapređenja efikasnosti pravosuđa II, koji finansira vlada Kraljevine Norveške, a radionica s istovjetnom temom održana je protekle sedmice i u Sarajevu (9. i 10. marta), potvrđeno je Feni u VSTV-u BiH.

Iz VSTV-a ističu da je potencijal rješavanja predmeta putem sudske nagodbe značajan za unapređenje efikasnosti rada pravosuđa, kao i s aspekta zadovoljstva stranaka radom suda, te da doprinosi i boljem privrednom/poslovnom okruženju i boljim odnosima među strankama.

“Riječ je o dobrovoljnom, mirnom, povjerljivom, ekonomičnom, brzom, sporazumnom načinu rješavanja spora, koji podrazumijeva međusobni dogovor stranaka u sporu o predmetu spora. Najbitnija je volja stranaka, dakle, da stranke žele i hoće riješiti svoj spor dogovorom odnosno nagodbom, a radi se o djelotvornom načinu rješavanja svih vrsta predmeta parničnog i vanparničnog postupka, pogotovo privrednih, ugovornih, radnih i obiteljskih sporova, predmeta male vrijednosti i komunalnih predmeta”, pojašnjavaju iz VSTV-a BiH.

Nadalje, navode da su zaključivanjem sporazuma i stranke te sud pošteđeni dugotrajnog vođenja sudskog postupka koji, između ostalog, podrazumijeva – odgađanje/zakazivanje dodatnih ročišta, nepotrebno pribavljanje i izvođenje dokaza, izradu sudske odluke, žalbe na odluku…, dugotrajnog postupka namirenja, eventualnog drugostepenog postupka, a ujedno se izbjegavaju brojni dodatni i troškovi redovnog sudskog postupka.

Posebno značajno je to što sudska nagodba omogućava očuvanje poslovne saradnje, ili privatnih odnosa između stranaka u postupku. Sudska je nagodba privilegirana i s aspekta plaćanja sudske takse. Prema gotovo svim zakonima o sudskim taksama u Bosni i Hercegovini, predviđene su olakšice za sporove riješene sudskom nagodbom.

Istovremeno, sudska nagodba isključuje mogućnost žalbe, a, prema pravnoj snazi, izjednačena je s pravomoćnom i izvršnom presudom, pa čak i u slučaju da ne dođe do dobrovoljnog ispunjenja obaveze od dužnika, na osnovu sudske nagodbe povjerilac može pokrenuti postupak prinudnog izvršenja u sudu.

Prema pokazateljima kojima VSTVBiH raspolaže, s početkom implementacije Projekta orijentiranog ka primjeni instituta sudske nagodbe 2012. godine broj sklopljenih sudskih nagodbi iznosio je 3.993 i kontinuirano je rastao i to na  4.374 u 2013., 5.413 u 2014. i 5.568 u 2015. do 7.364 sklopljenih sudskih nagodbi u 2016. godini.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,