Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Preostalo da se zaključi još devet kolektivnih ugovora

Preuzmite sliku

Dopremijer Federacije BiH i ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača na jučer održanoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća za terotoriju FBiH dao je presjek aktivnosti u vezi s kolektivnim ugovorima.

“Pregovori oko kolektivnih ugovora traju već duži vremenski period, te su zaključeni kolektivni ugovori za područje i djelatnosti državne službe, sudske vlasti i javnih ustanova FBiH, zatim granski kolektivni ugovori o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti rudarstva, šumarstva, kao i za područje elektroprivredne djelatnosti FBiH, željeznice, poštanskog prometa, zdravstva,” kazao je Drljača.

Dodao je da je zaključen i okvirni kolektivni ugovori o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti komunalne privrede za teritoriju FBiH, kolektivni ugovor za djelatnost prozvodnje i prerade metala, drvne i papirne industrije, te u oblasti prometa.

“U dobrom dijelu je urađen jedan kvalitetan posao, ali u narednom periodu treba okončati još devet kolektivnih ugovora,” kazao je Drljača.

Preostali kolektivni ugovori tiču se telekomunikacija, srednjeg obrazovanja, doktora medicine i stomatologije, policijskih službenika, hemije i nemetala, tekstila, obuće, kože i gume, nafte i petrohemije, te oblasti finansija.

Federalni ministar energije, industrije i rudarstva Nermin Džindić na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća FBIH zaključio je da će Radna grupa ministarstva razmotriti sve sugestije članova vijeća u vezi izmjena i dopuna Zakona o privrednim društvima, koje su predložili sindikalci.

“Sindikalci su inicirali zakonske izmjene, jer traže da se utvrdi stvarna odgovornost pojedinih direktora uprava itd., koje dovode do likvidacija i blokada firmi,” rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović.

Sindikalci insistiraju da se „ukoliko društvo posluje s gubitkom članovima uprave ugovorena plaća smanji na iznos prosječne plaće u FBiH“. Za sindikalce je neprihvatljivo da pojedini menadžeri zarađuju i 15 puta više nego radnici u preduzeću u kojem upravljaju, zbog čega smatraju da se takva ugovorena primanja moraju ograničiti i vezati za primanja radnika ili za prosječnu plaću u Federaciji BiH.

U tom smislu federalni ministar energije, industrije i rudarstva Nermin Džindić istakao je da je većini direktora javnih preduzeća u njegovom resoru limitirao plate na iznos oko 3.000 KM, navodeći da je to iznos i njegove ministarske plate.

Način na koji sindikalci žele da se utvrdi odgovornost direktora firmi nije prihvatljiv s pravnog gledišta, smatraju poslodavci.

Predsjednik Udruženja poslodavaca BiH Mladen Pandurević smatra da važeći Zakon o privrednim društvima nudi puno bolja rješenja, jer predviđa odgovornost članova uprave i nadzornih odbora koji odgovaraju svom svojom imovinom za štetu koju su nanijeli preduzeću za svoje odluke.

Osim navedenih zakkonskih izmjena na sjednici ESV FBiH razmatrane su i izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit, koje su inicirali poslodavci s namjerom da dođe do oslobađanja poreza na dobiti u smislu reinvestiranja.

“Po važećem Zakonu reinvestiranje je povoljno samo za velike investitore koje investiraju više od 20 miliona KM u toku pet godina. To može samo nekoliko firmi u Federaciji te smo htjeli kroz zakonske izmjene da i male firme, koje investiraju desetine ili stotine hiljada maraka, da budu stimulirane da investiraju u proizvodnu opremu i slično,” rekao je predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH Adnan Smailbegović.

Također, poslodavci su predložili smanjenje stope poreza na dobit sa 10 na osam posto.

“Ako su do sada izvoznici bili oslobođeni, a firme koje posluju na domaćem tržištu nisu bile oslobođene, željeli smo da kažemo da ćemo se solidarisati i da dobijemo neutralan efekat,” dodao je Smailbegović. (Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje