Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Na referendumu o 9. januaru u RS-u do devet sati glasalo 6,3 posto građana tog entiteta

Preuzmite sliku

Na referendumu koji se danas održava u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, na kojem se građani izjašnjavaju o 9. januaru kao Danu RS-a, do devet sati glasalo je 77.015 glasača, odnosno 6,31 posto od 1.219.399 registrovanih glasača, saopštio je predsjednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma u RS-u Siniša Karan, javlja Anadolu Agency (AA).

Najveća izlaznost zabilježena je u Šejkovićima – 11,99 posto, Han Pijesku – 10,86 i Rogatici 10,5.

Dodao je da je u Banjaluci izlaznost na referendum do devet sati bila 7,48 posto.

Karan je rekao da je svih 1.885 glasačkih mjesta u RS-u jutros otvoreno u sedam sati, osim jednog u opštini Gacko iz djelimično tehničko-bezbjednosnih razloga.

“Ne smatram da incident zavređuje veliku pažnju. Radi se o manjem glasačkom mjestu u Kuli, sa 102 glasača. Nijedan mještanin kroz ove dane razgovora nije napravio nijedan problem. Istaći ću da se radi o mjestu sa većinski bošnjačkom populacijom. Nisu oni pravili problem, nego nekoliko lica koja su van te teritorije, došli su i napravili bezbjednosni problem našem glasačkom odboru. Mi smo u cilju daljeg nesmetanog odvijanja procesa sugerisali da se to mjesto pripoji sljedećem, u osnovnoj školi ‘Sveti Sava’ koje ima 600 glasača”, kazao je Karan.

Vlasti u bh. etitetu Republika Srpska danas su organizovale referendum o 9. januaru kao Danu Republike Srpske, entitetskom prazniku koji je Ustavni sud BiH ranije proglasio neustavnim, a nakon toga odbio zahtjev Narodne skupštine RS za preispitivanje te odluke i donio privremenu mjeru kojom je zabranio daljnje aktivnosti na provođenju referenduma.

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je u septembru prošle godine Ustavnom sudu BiH podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti 9. januara, datuma koji se u Republici Srpskoj obilježava kao Dan RS-a. Sud je utvrdio kako je 9. januar kao Dan RS-a neustavan, odnosno da Zakon o praznicima Republike Srpske nije u skladu sa članom I/2. Ustava Bosne i Hercegovine.

Venecijanska komisija (Komisija za demokratizaciju putem zakona Vijeća Evrope) također je iznijela stav da je izbor 9. januara za Dan Republike Srpske “podstaknut osjećajima i događajima od značaja za samo jedan narod, dok ga druge zajednice smatraju bolnom uspomenom, uz zaključak kako nastavak obilježavanja ovog datuma može dovesti do diskriminacije”.

Uprkos odluci Ustavnog suda BiH, Narodna Skupština RS-a sredinom jula donijela je odluku o raspisivanju referenduma za 25. septembar te izabrala i imenovala Republičku komisiju za sprovođenje referenduma. Referendumsko pitanje glasi: “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”.

Današnji referendum ne podržavaju Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira (PIC) – uz izdvojeno mišljenje Rusije, kao i Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, koji je ranije upozorio na moguće sankcije. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,