Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Lukavac pred dilemom, šta odabrati: Ukrajinsku investiciju ili čist zrak?

Preuzmite sliku

Kompanija Energy Solution koja je u većinskom vlašništvu Ukrajinca planira izgradnju Centra za reciklažu rabljene gume na lokaciji industrijske zone u Lukavcu. Projekat je najavljen prije nekoliko godina o čemu je već pisao poslovni portal Akta.ba.

Kako smo saznali u pomenutoj kompaniji na realizaciju projekta se još uvjek čeka jer je u međuvremenu Kantonalni sud u Sarajevu u martu ove godine poništio okolinsku dozvolu izdatu od strane Ministarstva za okoliš 11.11.2015. godine. Tužbu je podnijelo Općinsko vijeće Lukavac i Forum za zaštitu okoliša.

Energy Solution je ponovo kod Federalnog ministarstva podnio zahtjev za izdavanje okolišne dozvole, te je povodom toga krajem maja bila zakazana javna rasprava koja nije održana zbog neispunjavanja svih uslova.

Investitor od projekta ne odustaje te je FMOIT novu raspravu zakazalo za 29.06.2017. godine.

U Energy Solution vjeruju u ovu investiciju koja će osigurati oko 50 radnih mjesta i njenu ispravnost. Dyvnych Anatolii, direktor firme pojašnjava kako će reciklirane gume pretvarati u energiju, odnosno ulje, karbon i metal koji će koristiti u vlastitoj proizvodnji, ali i za prodaju.

KONTRAVERZE

Kako je ovaj projekat pun kontraverzi, stav smo zatražili i od načenika Općine Lukavac Edina Delića, koji kaže: “Kad govorimo o stavu općine treba imati u vidu o stavu kojeg pojedinca ili organa govorimo, te u kom smislu je neki od organa nadležan za pojedina pitanja. Mi smo imali različite stavove i postupanja Općinskog vijeća i načelnika, jer se i suviše uopšteno govoriti o generalnom stavu. Ja, kao načelnik, imam stavove po pojedinim konkretnim pitanjima. Osim toga nadležnost općine i načelnika u ovom postupku je jasna, te moje mišljenje treba u tom kontestu i tumačiti. Ako govorimo o stranoj investiciji, stvaranju efikasnog poslovnog okruženja i profesionalnom odnosu u tom smislu ne smije biti izuzetka niti prema Energy Solution-u, te odgovoran odnos općinske administracije ne smije biti doveden u pitanje.”

Dodaje, ako govorimo o “pirolizi guma” moramo imati u vidu niz specifičnosti vezane za lokaciju na kojoj se gradi ovo postrojenje i prava involviranih građana i lokalne zajednice, kao i obaveze investitora, projektanata i resornog federalnog Ministarstva koje izdaje okolinške dozvole.

Zbog ozbiljnih propusta i kršenja procedure u postupku donošenja okolinske dozvole prošle godine je pojašnjava, odlukom suda poništena okolinska dozvola koju je izdalo resorno ministarstvo.

“Sudske presude ne treba komentarisati, ali bit ću slobodan reći da je to jasan znak za nešto ne štima u ovom Projektu. Ponovo je pokrenuta procedura izdavanja okolinske dozvole i ponavljaju se iste greške, među kojima je i arogantan odnos službenika resornog Ministarstva prema lokalnoj zajednici, a i dijela osoba koje vrše široku akciju ‘promoviranja’ ovog Projekta koja uključuje niz neprihvatljivih oblika pritiska”, pojašnjava načelnik Delić, dodajući kako još jedna specifičnost koju resorno Ministarstvo nije uzelo u obzir je već postojeće ili zatečeno zagađenje na ovom lokalitetu.

Smatra kao treba imati u vidu da se spalionica guma locira neposredno uz fabriku za proizvodnju koksa koja je prava ekološka bomba.

“Mi ne možemo isključiti međusobne uticaje jednog na drugo, a to je i zakonska obaveza. Mora se utvrditi aktualni nivo zagađenja, te dovesti u vezi sa onim što će biti emisije novog postrojenja. U ovom trenutku vidim da Ministarstvo, investitor i zagovornici ideje ponovo idu na juriš, bez adekvatno urađene studije uticaja na okoliš, da Ministarstvo ponavlja iste greške. Naravno, da će i moj stav biti onda isti. Nisu se stekli uslovi za izdavanje okolinske dozvole”, kaže Delić.

Kao načelnik općine koja je najviše zagađena u BiH i u kojoj se građani guše Delić kaže kako ne podržava nove dimnjake i nova zagađenja, te bilo kakvo neprimjereno i prekomjerno zagađenje, a posebno zagađenje koje nije analizirano u kontekstu sadašnjeg stanja kvaliteta vazduha, ne može podržati.

“Zagovornici ideje su nas nastojali uvjeriti da je ovo potpuno bezopasna tehnologija i da je potpuno bez emisija. Studija uticaja na okoliš mene nije uvjerila u ovu činjenicu, a piroliza kao visokotemperaturna dekompozicija je proces u kome nije moguće raditi bez emisija, te stoga mogu reći da nismo uvjereni u istinitost tih izjava. Koksovanje uglja koje se odvija nekoliko stotina metara od postrojenja pirolize nije ništa drugo nego piroliza uglja. Vidimo i znamo kako izgleda piroliza uglja, te strah i otpor građana moramo shvatiti i prihvatiti. Ranije sam predlagao investitoru da poduzme mjere i uvjeri ljude da uistinu nema emisija, kako to tvrde. Bilo je više varijanti, ali nisu prihvatili niti jednu od njih.”

Ideja izgradnje postojenja za pirolizu guma već je zaustavljena u više slučajeva, kaže Delić, napominjući nedavnu obustavu izgradnje u reonu Petrovo-Sočkovac-Kakmuž, te zabranu rada koju je postrojenje za pirolizu guma “Arte Recycling” imalo u Lukavcu zbog nedozvoljenih emisija.

PRAVA GRAĐANA

“Crna rijeka i opori smrad paljenih guma su još u sjećanju građana, te svi moramo imati u vidu ove činjenice”, kaže Dečić, ističući kako se građani Lukavca pitaju da li je baš neophodno da ovakvo postrojenje bude izgrađeno upravo tamo gdje je najviše zagađenja? “Briga građana je na mjestu i ja moram voditi računa o zaštiti stanovništva i pravu građana utemeljenom u Arhuškoj konvenciji, međunarodnom okolinskom pravu, našim Zakonom o zaštiti okoliša i drugim propisima.U ovom postupku se grubo krše pomenute norme i takvo ponašanje ne mogu podržati.”

Na naše pitanje koliko će dobra da donese lokalnoj zajednici, a koliko štete ova investicija, načelnik kaže: “Zapošljavanje jednog čovjeka za nas je ogromna stvar. Ovdje se, koliko znam, govori o zapošljavanju 20 do 30 osoba. To nije nimalo zanemarivo i zaslužuje puni respekt.”

Smatra kako moraju voditi računa i o drugoj strani, odnosno koliko će trpiti njihova djeca posljedice novog zagađenja.Osim dobrog i lošeg navodi moraju voditi računa o tome šta jeste ili nije zakonito, te kakva prava građani imaju ili nemaju.

Pojašnjava, kako su u postupku koji se vodi grubo se krše prava građana i to nije dobro.

“Takvo ponašanje se ne može opravdati zapošljavanjem. Mi imamo sad u pogonu postrojenje za koksovanje GIKIL koje zapošljava 1000 radnika i svaki dan se pitamo koliko to jeste ili nije racionalno ili dobro.Kvalitetna poslovna ideja lako zaposli 30-tak radnika. Mi imamo niz ovakvih investicija na općini Lukavac, i to čak proizvodnih. U Lukavcu radi oko 500 radnika u proizvodnju presvlaka za luksuzne automobile na zapadu, oko 200 radnika pravi namještaj za Evropsku uniju, kod nas se prave kuhinje za hotele i restorane, proizvodimo građevinski materijal itd. i to sve bez dimnjaka. Dakle nije nemoguće razvijati se bez novh zagađenja, a oni koji žele dodatno dimiti u našem susjedstvu moraju imati u vidu da smo mi već izranjavani i da imamo pojačan senzibilitet”, naglašava Delić.

ENERGY SOLUTION NIJE NIKAKVA “SLAMKA SPASA”

Zaključuje kako ekonomski značaj spalionice guma ne smijemo potcijeniti, ali isto tako moramo imati u vidu da se u našem okruženju već odvijaju investicije koje su mnogo veće i u finansijskom obimu i u broju zaposlenika, te Energy Solution nije nikakva “slamka spasa”, već dobro došla incijativa ukoliko je moguće provesti je u skladu sa zakonom i poštujući sadašnje stanje zagađenja u Lukavcu. (Akta.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje