Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Koliko je medicinskih radnika napustilo BiH: Od Gradiške, Banjaluke, preko Tuzle, Trebinja, Mostara..

Preuzmite sliku

Kako bi bar donekle imali jasniju sliku o broju medicinskih radnika koji su napustili zdravstvene ustanove u BiH zbog posla u inostranstvu, kontaktirali smo bolnice i kliničke centre u našoj zemlji. Ovo su podaci koje su nam saopštili, javlja Buka.

“Medicinski radnici masovno odlaze: Zamjene nema, ko će nas liječiti?; “Još tri ugledna ljekara napustila UKCS.”; “Bijeg na Zapad: Zdravstvo RS napuštaju i medicinske sestre sa više od 15 godina iskustva.”; “Kofer prepun odbijenica: Mlada doktorica napušta BiH.”

Ovi i slični naslovi već više od dvije godine pune medijski prostor u BiH. Sindikati i udruženja tvrde da najviše odlaze medicinske sestre, ali tačan broj medicinskih radnika koji su napustili Bosnu i Hercegovinu niko nema. Kako bi bar donekle imali jasniju sliku o broju medicinskih radnika koji su napustili zdravstvene ustanove zbog posla u inostranstvu, kontaktirali smo bolnice i kliničke centre u našoj zemlji. Ovo su podaci koje su nam saopštili.

U toku 2017.godine, prema podacima koje nam je dostavio Nikola Stepanović, dipl.pravnik u JZU Bolnici Gradiška, ovu ustanovu su napustila 2 medicinska tehničara zbog odlaska na rad u inostranstvo, dok u istom periodu nije bilo doktora koji su iz istog razloga napustili ustanovu.

“Od 2014.godine zbog odlaska na rad u inostranstvo Bolnicu je napustilo ukupno 15 medicnskih tehničara i ni jedan doktor. Najčešća destinacija je bila Republika Njemačka“, istakao je za Buku Stepanović i dodao da zbog odlaska medicinskih tehničara postoji problem sa zapošljavanjem kvalitetnog srednjeg medicinskog kadra.

Kada je riječ o odlasku zaposlenih, Univerzitetski klinički centar Republike Srpske se ne suočava sa alarmantnim odlivom kadrova, to se odnosi na dobrovoljne i odlaske po osnovu otkaza, penzionisanja i slično, a fluktuacija zaposlenih je u skladu sa prosjekom u regionu, saopšteno nam je iz ove ustanove.

  • „Tokom 2015. godine, pet doktora medicine i 55 medicinskih sestara/tehničara je dobrovoljno otišlo iz UKC RS, a tokom 2016. godine, od 1. januara do 31.decembra jedan doktor medicine i 77 medicinskih sestara/tehničara. Nemamo zvanične podatke u koje zemlje naše medicinske sestre/tehničari odlaze da rade, tako da se ne možemo izjasniti po tom pitanju. Problem odliva kadra prevazilazimo u skladu sa najboljom poslovnom praksom i Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske ne nedostaje medicinskog kadra “, stoji u saopštenju UKCRS, a prema riječima pomoćnika generalnog direktora za zdravstvenu njegu Slađane Vranješ, dipl. medicinske sestre, tokom ove godine zaključno  18. maja 2017. godine, u UKC RS po raznim osnovima (penzija, porodiljska bolovanja i prekidi radnog odnosa) primljeno je 64 radnika.

    Mira Radulović, stručni saradnik za ljudske resurse iz Opšte bolnice Trebinje za Buku kaže da ovu zdravstvenu ustanovu, radi odlaska na rad u inostranstvo, nije napustio ni jedan ljekar niti medicinski tehničar.

    „Nemamo saznanja o odlasku medicinskih radnika iz naše zemlje“, dodala je Radulović, a na pitanje da li ovoj ustanovi  nedostaje medicinskih sestara, tehničara i ljekara, odgovor nismo dobili.

    Bolnicu “Sveti apostol Luka” Doboj tokom 2015 godine je napustio jedan ljekar na neplaćeno odsustvo od godinu i dva medicinska tehničara, da bi tokom 2016. godine bolnicu napustilo 11 medicinskih tehničara i jedan viši fizioterapeut.

    Mostarsku JU Kantonalnu bolnicu dr. Safet Mujić, kao ni trebinjsku, medicinski radnici ne napuštaju. Kako nam je rekla glavna medicinska sestra, u ovoj ustanovi Đulsa Džubor, trend odlaska radi zapošljavanja u inostranstvu zaobišao je ovu ustanovu, a dvije medicinske sestra koje su se zaposlile u inostranstvu otišle su dosta prije nego što je BiH zahvatila epidemija masovnog odlaska medicinskog kadra. Na pitanje nedostaje li ovoj ustanovi medicinskih sestara, tehničara i ljekara, Džubor kaže da situacija nije sjajna jer jedna medicinska sestra dolazi na 10-15 pacijenata, ali što se tiče zapošljavanja, to nije u nadležnosti ove ustanove, kaže Džubor, već kantonalnog ministarstva zdravlja.

    Podatke i nakon deset dana od našeg upita nisu nam dostavili Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, Sveučilišna bolnica Mostar, te UKC Tuzla.

    O napuštanju medicinskog kadra iz UKC Tuzla našli smo podatke u intervjuu za TIP koji je prošle godine dao direktor UKC-a Tuzla prof.dr. Nešad Hotić, koji je tom prilikom rekao da je ovu ustanovu u prvih 6 mjeseci prošle godine napustilo 37 uposlenika. Od toga je samo njih 19 otišlo u penziju, a ostali jer su našli novi posao u inostranstvu. Tom prilikom je Hotić rekao i da ima najavu da će još 14 uposlenika napustiti ovu ustanovu.

    Do podataka o odlasku ljekara u Federaciji BiH do kojih je došla Ljekarska komora Federacije BiH, a koje su im dostavile kantonalne komore, broj ljekara koji su napustili Federaciju BiH do kraja 2016. procjenjuje se na oko 300. Najveći broj ljekara otišao je iz Unsko-sanskog kantona – njih 80, zatim iz Tuzlanskog – 47 i Sarajevskog – 38.

    Broj medicinskih sestara i tehničara koji su posao našli u inostranstvu je nepoznat.

    I dok zdravstveni radnici govore o masovnom odlasku kvalitetnog kadra i kolapsu zdravstva u BiH, podaci Ministarstva zdravlja RS govore nešto sasvim drugo. Prema njihovim podacima, broj zdravstvenih radnika koji su iz razloga zasnivanja radnog odnosa u drugoj zdravstvenoj ustanovi (ne nužno inostranstvu, nego i radi promjene radnog mjesta iz jedne u drugu ustanovu)  raskinuli radni odnos u bolnicama, domovima zdravlja, institutima i zavodima u Republici Srpskoj  (svim javnim zdravstvenim ustanovama) zbirno u 2104., 2015. i 2016. godini je 370- 124 doktora medicine i 246 medicinskih tehničara)

    Miodrag Femić, predsjednik Unije sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske, kratko i jasno kaže da se podaci “fingiraju”, kako od strane ministarstva, tako i od strane pojedinih zdravstvenih ustanova. Razlog je svima poznat – da ne priznaju svoj fijasko i da pokušaju sakriti koliko se u RS loše živi.

    „ UKCRS je samo u prva četiri mjeseca ove godine radi posla u inostranstvu napustio 51 medicinski radnik. Znači govorimo o Kliničkom centru, najvećoj zdravstvenoj ustanovi u RS. Zamislite kakva je onda situacija u manjim bolnicama, domovima zdravlja i u manjim mjestima. Podatak da bolnicu Trebinje niko nije napustio ne može biti tačan“, kaže za Buku Femić koji već pet godina upozorava na masovni odlazak medicinskog kadra. Dodaje i da dok nadležni ignorišu odlazak najboljeg kadra, istovremeno se vrši “strašna” prekvalifikacija onih  koji su završili druge smjerove i koji nemaju nikakve veze sa medicinom.

  • „U roku šest mjeseci dobijaju diplomu i bojim se da ti ne odlaze i da će ostati nama. I to je još jedan apsurd ove zemlje“, naglašava naš sagovornik.

    I dok su mnogi već otišli, a preostali pakuju kofere i uče pretežno njemački jezik, nadležni tvrde da se to ne dešava. Negiranje, na to se sveo posao budžetarijata, a ne na donošenje mjera, rješenja i hvatanje u koštac sa nagomilanim problemima u zdravstvu.

    A zašto se i čuditi nestručnoj administraciji, kada je i jedini argument prvog čovjeka RS-a da nije problem u sistemu, već u našem mentalitetu- lijeni smo, nećemo da radimo i onda se još bunimo.

    A negiranje je tek prvi znak svake ozbiljne bolesti.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,