Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Djeca u Sapni: Za njihov ostanak u ovom kraju zaslužni će biti voće i škola (FOTO/VIDEO)

Preuzmite sliku

Ovo mjestašce na samom istočnom rubu Tuzlanskog kantona, smješteno ispod obronaka planine Majevice, uz rječicu Sapnu, odlikuje se brdskim reljefom, izuzetno pogodnim za razvoj voćarstva i stočarstva.

Sapna je kao općina zvanično proglašena tek 1998, a ima oko 15.000 stanovnika, od kojih 95 posto živi na selu. Tu žive veoma vrijedni ljudi i rijetko da možete vidjeti kuću koja nema uređenu okućnicu, povrtnjak i voćnjak. Mnogi žitelji ovog kraja svjesni su da poljoprivreda može biti dobra perspektiva, te se okreću proizvodnji hrane.

Ima i onih drugih koji sezonski, naizmjenično, odlaze u pečalbu i vraćaju se svojoj kući, u potrazi za trajnim rješenjima. U Sapni, naime,nema niti jednog velikog privrednog subjekta, te je zvanično, veliki procenat nezaposlenih.

Svjesni su ovoga u OŠ Sapna koja je najvažnije okupljalište za preko hiljadu djece koja ovdje žive. Rukovodstvo Osnovne škole ulaže velike napore kako bi se podigao kvalitet obrazovnog procesa i broj djece koja su uključena u njega, te unaprijedila obrazovna infrastruktura. Znaju da škola može biti jedan od razloga za važne životne odluke: ostati, otići ili vratiti se.

Glavna školska zgrada smještena je u centru gradića, no ova obrazovna institucija raširena je na još pet punktova u okolnim naseljima, među kojima su četiri petogodišnje područne škole, te jedna devetogodišnja. Riječ je o područnoj školi u selu Vitinica koja je izvrstan primjer dobro organizirane ustanove u razuđenom ruralnom području. Ciljevi koje su pred sebe postavili odgovorni nije samo da prenesu znanje mladima, već da postanu jezgro društvenih zbivanja, da kroz brojne nastavne i vannastavne aktivnosti budu svijetla tačka i pokretač napretka.

Jedno od najvećih dostignuća škole Sapna je postepeno uključivanje predškolske djece u obavezan program predškolskog vaspitanja i odgoja. Da bi se to realiziralo, bilo je potrebno uspostaviti saradnju između različitih segmenata lokalne i šire zajednice. S jedne strane, od ključnog je značaja bila suradnja s roditeljima, a s druge, podrška općine. Stručnu pomoć pružili su u Pedagoškom zavodu Tuzlanskog kantona, a ključni partner bila je organizacija Save the Children kroz projekt Obrazovanje po mjeri djeteta.

U ovoj fazi u projekt se uključila i Općina, koja je na sebe preuzela obavezu finansiranje nastavnog osoblja za rad s najmlađima. Združenim snagama, tako je postignut zavidan rezultat – u prošloj školskoj godini sva su djeca odgovarajućeg uzrasta s područja općine Sapna, pohađala program predškolskog obrazovanja i odgoja. Ovo je podrazumijevalo i svu onu djecu koja žive u udaljenim naseljima, kao i djecu iz socijalno isključenih grupa, tako da se može govoriti o stoprocentnom obuhvatu.

Amir Hodžić, pedagog Osnovne Škole Sapna, kaže kako su u samom startu naišli na podršku roditelja. Generacija djece koja je završila predškolski odgoj i krenula u prvi razred, pokazala je znatno veću slobodu u komunikaciji, fleksibilnost u socijalizaciji i prihvatanju obaveza, normi i pravila ponašanja. Tako su i učitelji imali mnogo manje brige kada je u pitanju prevazilaženje problema odvajanja djeteta od porodice. Svaka naredna generacija, a do sada su bile tri, imala je sve bolje uvjete, tako da je u šk. 2014./2015. predškolski program bio omogućen u svim područnim školama na teritoriji općine Sapna. Ono što se može smatrati dodatnom vrijednošću je aktivnije uključivanje roditelja u proces približavanja škole djeci, pa je tako održan niz radionica i priredbi za roditelje i djecu.

Naša sugovornica, učiteljica Sanela Osmanović, završila je obuku u organizaciji Save the Children i Pedagoškog zavoda, kako bi što adekvatnije pristupila predškolcima, djeci uzrasta od pet godina godina. Kako kaže, djeca su se kroz pohađanje predškolskog programa u ukupnom trajanju od 140 nastavnih sati, upoznala sa školom i zavoljela je. Njihov ulazak u prvi razred u septembru više nije bio toliko stresan i djeca su već imala izgrađen odnos prema procesu obrazovanja. Mališani su zavoljeli učiteljicu, jedni druge, bili su mnogo spremniji za usvajanje nastavnog sadržaja. S obzirom na to da je učiteljica Osmanović imala i ranija iskustva s nekoliko generacija prvačića koji nisu prošli kroz predškolski program, kaže da je promjena ogromna i da će se svakako odraziti na nastavak školovanja.

Zbog čega su predškolsko obrazovanje i odgoj toliko važni za rani rast i razvoj djece? Prema svim relevantnim istraživanjima, kakva ćemo osoba postati, hoćemo li biti uspješni, sretni i imati dobre odnose s drugima, u velikoj mjeri ovisi o našem najranijem djetinjstvu. Prvih pet godina djetetova života su od presudne važnosti za život svake osobe, kada se razvijaju naši potencijali i postavlja temelj zdravlja, intelektualnog, socijalnog i emocionalnog razvoja.

Upravo iz tih razloga važno je da sva djeca prođu predškolsko obrazovanje. Evropska unija (EU) prepoznala je značaj ranog razvoja nazivajući ga „vremenom u kojem su sve mogućnosti za razvoj otvorene ili zauvijek izgubljene“.

Rezultati dobro osmišljenog programa predškolskog vaspitanja imaju dalekosežnu dobrobit za cijelo društvo:

– Veći obuhvat djece redovnim školovanjem

– Smanjen procent djece koja napuštaju škole

– Veći kvalitet i viši nivo stepena obrazovanosti

– Porast stope zaposlenosti

– Povećanje prihoda i prosperiteta društva u cjelini

– Smanjenje izdavanja za zdravstvo, socijalnu pomoć i borbu protiv kriminala.

Srećom, odgovorni u općini Sapna prepoznali su značaj komponente projekta Obrazovanje po mjeri djeteta usmjerene na rani rast i razvoj kojeg je od 2013. do kraja 2015. godine na području Tuzlanskog kantona provela organizacija Save the Children, u suradnji s Ministarstvom za obrazovanje i Pedagoškim zavodom ovog kantona. U gradiću koji nema razvijene ostale sadržaje za najmlađu djecu, još jednom se potvrdilo da škola može postati generator promjena. Pokazalo se da se uključivanjem različitih segmenata društva oko jednog cilja, u kratkom vremenu može stvoriti nov društveni obrazac s dugoročnom dobrobiti za kompletnu zajednicu.

Ova promjena će se svakako odraziti na svakodnevni život porodica koje žive na ovom području, a možda utjecati i na neke važne, životne odluke.

Ostanak u Sapni za neke je porodice na ovaj način postao izvjesniji.

Jer djeca to zaslužuju. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,