Utorak, 19. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Da li će bh. građani plaćati za ulazak u EU?

Preuzmite sliku

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak je danas održao pres-konferenciju na kojoj je govorio o aktuelnim vanjskopolitičkim temama, odnosno o putu BiH ka Evropskoj uniji kao i o naplati ulaska u zemlje Schengena.

“Delegacija Ministarstva inostranih poslova će imati aktivnosti u narednom periodu i čeka nas više od 30 aktivnosti od kojih ću izdvodijiti trilateralu sa Velikom Britanijom i Njemačkom. Imaćemo sastanak na kome će se razmatrati učinci Britansko-njemačke inicijative i rezultati BiH na polju provođenja reformi na njenom putu u EU. Održaćemo i trilateralne sastanke sa Turskom, Srbijom i Hrvatskom što je nastavak prakse od prošle godine. Smatram vrlo važnim sastanak sa Turskom zbog posljednjih dešavanja u toj zemlji, ali i činjenice da smo imali izbore u Srbiji i Hrvatskoj”, kazao je Crnadak.

Dodao je i da će imati sastanak sa visokom predstavnicom Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednicom Evropske komisije Federicom Mogherini na kojem će ključne teme biti proces evropskih integracija BiH.

“Što se tiče nastavka procesa evropskih integracija BiH, važan dan za nas je 20 . septembar, kada od Vijeća za opšte poslove očekujem pozitivnu odluku i naše optimistično očekivanje je realistično. Usvojeni su mehanizam koordinacije, SSP i takozvan značajan napredak reformske agende je prisutan i mislim da imamo sve elemente da dobijemo pozitivnu odluku”, istakao je ministar vanjskih poslova BiH.

Rekao je da nas nakon 20. septembra očekuje i upitnik koji treba da pripremi Evropska komisija i koji će zadržavati između 4000 i 5000 pitanja.

Čeka nas najintenzivniji i najzahtjevniji period u procesu evropskih integracija. Zatražiću od Vijeća ministara BiH da imamo informaciju svaki mjesec o tome šta se uradilo, dokle se došlo jer Vijeće ministara treba da uključi pritisak na sve institucije koje su uključene u taj proces”, dodao je.

Crnadak je i potvrdio i da se razmatra mogućnost da se državljanima koji dolaze iz zemalja koje nisu članice EU naplaćuju određene takse, u još nepoznatom iznosu, kao i da se traži prijavljivanje tih državljana koje bi trebalo uraditi tri dana pred ulazak.

“Mislim da bi ovakve mjere bile kontraproduktive i za BiH i druge zemlje Zapadnog Balkana. Naplaćivanje bi otežalo razvijanje evropske ideje i otežalo bi kretanje. Ovakva odluka bi bila apsurdna i nepraktična posebno za BiH, jer imamo granicu za EU koja iznosi nešto više od 1000 kilometara i kad god želite da idete preko, morali biste da vršite prijavu tri dana prije odlaska. Mislim da će ove mogućnosti biti još izanalizirane i razgovaraću sa Hahnom i Mogherini o tome”,rekao je.

O referendumu u RS i da li je to kamen spoticanja na putu BiH ka EU je rekao: “Iz svih razgovora sa visokim funkcionerima, jasno je da to nije problem i neće uticati na odgovor 20. septembra. Teško je komentarisati rad pravosuđa, mogu samo reći da mi svi u RS živimo taj 9. januar, doživljavamo ga kao svoj dan i imamo namjeru da ga uvijek slavimo i sigurno ćemo naći načina uz podršku svih potrebnih zakonskih instanci da ga slavimo. Što se tiče samog referenduma, ne bih komentarisao, to je za mene u drugom planu”. (N1)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje