Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Čajniče: Srbi glasaju na referendumu, Bošnjaci dovršavaju poljoprivredne radove

Preuzmite sliku

Na referendumu koji se danas održava u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska o 9. januaru kao Danu RS glasaju i stanovnici Opštine Čajniče. Mjesta za glasanje otvorena su u sedam sati, ali u jutarnjim satima nisu zabilježene veće gužve.

Ukupno treba da izađe 4.163 glasača na 17 redovnih biračkih mjesta. Imamo jedno biračko mjesto za glasanje nepotvrđenim glasačkim listićima i jedan mobilni tim za nepokretne osobe. Izlaznost je dobra u prvim jutarnjim časovima, a kako bude odmicalo vrijeme sve će biti bolja“, rekao je Miodrag Perendija, predsjednik Opštinske komisije za sprovođenje referenduma, javlja Anadolu Agency.

Perendija je dodao da će po zatvaranju mjesta za glasanje odbori prebrojati listiće i podatke dostaviti Opštinskoj komisiji, koja će utvrditi konačne rezultate i podatke dostaviti Republičkoj komisiji za sprovođenje referenduma.

Očekujemo da će glasati 90 posto ljudi. Glasao sam da RS ima svoj praznik i da ga slavi kao što ga uvijek i slavila. Nikoga ne ugrožavamo, niti koga diramo“, kazao je Veselin Tanović, radnik čajničkog Šumarstva.

On ne vjeruje da će, poslije referenduma, stanje biti drugačije i da će se zloslutne najave pojedinih neodgovornih političara obistiniti.

Ja mislim da neće biti rata, to je samo bez veze, jer niko ne želi da ratuje. To je samo priča, a mi nikog ne ugoržavamo niti mu želimo zlo. Želimo da živimo sa svakim, ali da imamo svoj praznik“, naglasio je Tanović.

Marko Kovač među prvima se izjasnio u čajničkom Domu kulture.

Očekujemo sve najbolje, da imamo svoj praznik, da se zna naš praznik i očekujemo sve najbolje da bude za našu srpsku republiku“, naveo je Kovač. „Ja se nadam da će biti za našu srpsku republiku dobro. To se nadam i zato sam i doš'o, da glasam i za svoj narod da navijam. Ne plašim se ništa. Ratova je dosta, ali vidjećemo šta će biti. Ako bude rat, neko počne, mi ćemo se braniti. Drugo ništa ne mislimo. Imamo uslove da se branimo, mi odustati nećemo“, tvrdi ovaj 76-godišnjak.

Referendum u Čajniču protiče bez učešća Bošnjaka. Povratnici koji žive uglavnom u rubnim dijelovima ove opštine podržavaju odluku Ustavnog suda BiH koji je ranije proglasio neustavnim 9. januar kao Dan RS, i ovakvo izjašnjavanje smatraju nezakonitim.

Za Bošnjake je ovo jedan od redovnih dana i shodno svojim aktivnostima rade na poljoprivrednim imanjima. Što se tiče referenduma, mi znamo da je nezakonit, neustavan, poštujući institucije ove zemlje Bošnjaci sigurno na prostoru opštine Čajniče neće izaći na referendum“, rekao je Izet Alihodžić, potpredsjednik Skupštine opštine Čajniče.

Alihodžić je dodao da među povratnicima postoji bojazan da tokom dana ne bude „prevelike doze radovanja onih koji su izlazili na referendum i koji će da proglašavaju uspjeh ovog referenduma“.

S druge strane, postoji realna bojazan da se referendumi, protivzakoniti i protivustavni, ne budu ponavljali i u narednom periodu. Kao predstavnik Bošnjaka u SO Čajniče, želim da kažem da ovaj referendum nama, na neki način, može biti i otrežnjenje da konačno jednom shvatimo da interese ove zemlje, interese našeg naroda, svi probosanski građani i građanke koji vole ovu zemlju mogu zaštititi samo oni sami“, kazao je Alihodžić.

Dodao je kako “niko normalan u državi, posebno oni koji su u prošlosti imali tako teško iskustvo, ne želi daljnje zaoštravanje situacije, ali da ovaj referendum neodoljivo podsjeća na vremena kada su se također derogirale institucije ove države”.

Poslije ovog referenduma, po meni, neće se dogoditi ništa bitno. Hoće se mahati tim nekim papirom i nekom voljom građana srpske nacionalnosti, ali on neke posljedice po politički sistem i poziciju entiteta i države mislim da neće imati. On hoće unijeti nemir, prvenstveno u Bošnjake, u smislu da li će ovakvih referenduma bilo koje vrste biti u narednom periodu i to je ono što je zabrinjavajuće. Naglašavam da mi, našom političkom snagom i pozicijom u entitetu RS, moramo preduprijediti donošenje takvih odluka i bilo kakav pokušaj devastacije i derogiranja institucija države BiH. Ustavni sud je Dejtonska kategorija, formiran u Dejtonu, i njegove odluke se moraju poštovati. Ja vjerujem da će doći vrijeme kad će oni koji su negirali i narušavali ustavni poredak i negirali institucije države morati za to i krivično odgovarati“, istakao je Izet Alihodžić.

Vlasti u bh. etitetu Republika Srpska danas su organizovale referendum o 9. januaru kao Danu Republike Srpske, entitetskom prazniku koji je Ustavni sud BiH ranije proglasio neustavnim, a nakon toga odbio zahtjev Narodne skupštine RS za preispitivanje te odluke i donio privremenu mjeru kojom je zabranio daljnje aktivnosti na provođenju referenduma.

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je u septembru prošle godine Ustavnom sudu BiH podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti 9. januara, datuma koji se u Republici Srpskoj obilježava kao Dan RS-a. Sud je utvrdio kako je 9. januar kao Dan RS-a neustavan, odnosno da Zakon o praznicima Republike Srpske nije u skladu sa članom I/2. Ustava Bosne i Hercegovine.

Venecijanska komisija (Komisija za demokratizaciju putem zakona Vijeća Evrope) također je iznijela stav da je izbor 9. januara za Dan Republike Srpske “podstaknut osjećajima i događajima od značaja za samo jedan narod, dok ga druge zajednice smatraju bolnom uspomenom, uz zaključak kako nastavak obilježavanja ovog datuma može dovesti do diskriminacije”.

Uprkos odluci Ustavnog suda BiH, Narodna Skupština RS-a sredinom jula donijela je odluku o raspisivanju referenduma za 25. septembar te izabrala i imenovala Republičku komisiju za sprovođenje referenduma. Referendumsko pitanje glasi: “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?“.

Današnji referendum ne podržavaju Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira (PIC) – uz izdvojeno mišljenje Rusije, kao i Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, koji je ranije upozorio na moguće sankcije.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje