Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Federacija BiH dobila jedinstveni centar za transplantacije (VIDEO)

Preuzmite sliku

Centar za transplantacijsku medicinu pri Federalnom ministarstvu zdravstva počinje sa radom u punom kapacitetu.

Ovim projektom informatički je uvezano 17 zdravstvenih ustanova i institucija uključenih u program transplantacijske medicine u FBiH. Pacijentima će na ovaj način biti omogućena brža i efikasnija medicinska usluga. Centar će voditi potrebne registre i koordinirati rad zdravstvenih ustanova u FBiH. Omogućit će da svi podaci bitni za transplantaciju organa i tkiva budu pohranjeni na jednom mjestu.

Ovo je kamen-temeljac da pacijent ima brzu, adekvatnu, odličnu i vrhunsku medicinsku uslugu. Znači, sa ovim neće biti više špekulacija ko je na listi, ko nije na listi, manje će biti onih nažalost tužnih priča po novinama trebamo dati nekome novac, treba nekome za transplantaciju. Sa ovim sve to najzad stavljamo u sistem”- kaže Rusmir Mesihović, ministar zdravstva FBiH

Zadatak Centra je i održavanje informacionog sistema, a jedna od mogućnosti je direktni videolink s bolničkim koordinatorima u Kliničkom centru Univerziteta Sarajevo i Kliničkoj bolnici Mostar. U bolnicama su imenovani koordinatori, te formirani mobilni timovi za utvrđivanje moždane smrti i eksplantaciju organa.

U Federaciji imamo tri klinička centra i 13 bolnica koje su donor bolnice, od ta tri klinička centra dva imaju usluge transplantacije, dok preostale imaju mogućnost utvrđivanja moždane smrti ili eksplantacije, a po potrebi pozivanje mobilnih timova koji su sada imenovani u Kliničkom centru Tuzla i u Sarajevu”- pojašnjava prim.dr. Lada Sarajlić, direktorica Centra za transplantacijsku medicine FBiH.

U kliničkim centrima u Tuzli i Sarajevu rade se transplantacije bubrega,rožnjače, te transplantacija jetre. Sistemom darivanja ili primanja organa znatno bi se smanjile liste čekanja, međutim Mesihović napoinje da, nažalost, nemaju mnogo pozitivnih odgovora porodica potencijalnih donora.

Mi smo pravili istraživanje. Od 100 ljudi, 20 bi primilo organ, samo bi 3 dalo. Ne trebamo mi gledati da je to davanje dijela nekog organa nekome za pomoć, trebamo okrenuti drugu stranu, to je primanje nečega da bi se izliječio drugi, ja ili neko kome je potrebno” – naglašava Mesihović.

Na ovom polju ostvarena je i značajna saradnja sa Ministarstvom zdravlja Republike Hrvatske, koja je regionalni lider u transplantacijskoj medicini, a koja iskazuje značajne napore u uspostavi transplantacijske mreže u BiH. Na postojećim listama čekanja u Federaciji BiH trenutno je 257 pacijenata koji čekaju donora za bubreg, dok njih 8 čeka na transplantaciju jetre. (TV1)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje