Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Transformacija tuzlanskog Doma za djecu bez roditeljskog staranja

ju-dom-tz2
Preuzmite sliku

Transformacija institucija za zbrinjavanje djece i prevencija razdvajanja porodica tema je sastanka održanog u JU Dom za djecu bez roditeljskog staranja u Tuzli koji je okupio sve relevantne faktore sistema dječije zaštite.

Sastanak je organizirao UNICEF u BiH u okviru kampanje “Svako dijete treba porodicu”, koja se realizira u saradnji s Delegacijom Europske unije u BiH.

Predstavljen je primjer transformacije JU Dom za djecu bez roditeljskog staranja u niz servisa koji podržavaju odrastanje djece u porodičnom okruženju.

Zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Khaldoun Sinno izjavio je da je tuzlanski Dom za djecu bez roditeljskog staranja važan primjer ne samo za Tuzli i Tuzlanski kanton, već i za BiH.

“Transformacija institucija za brigu o djeci je vrlo složen proces koji iziskuje predanost različitih aktera od dužnosnika iz nadležnih institucija, kreatora politika do specijalista za zaštitu djece i mnogih drugih”, istakao je Sinno.

Transformacija podrazumijeva uvođenje novih usluga, ali i prilagođavanje tih usluga potrebama u cilju da se za odrastanje i razvoj djece osigura, kako je naglasio, porodično okruženje, a ne institucionalna briga.

Sinno napominje da transformacija Doma za djecu u Tuzli još nije u potpunosti završena, ali se vide značajni rezultati kao što je preveniranje izmještanja 178 djece iz porodica.

Premijer TK Bego Gutić ističe da je tuzlanski Dom za djecu bez roditeljskog staranja lider u reformi sistema dječije zaštite, u kojem je organizovano prihvatilište za djecu, materinski dom, mobilni tim, dnevni centar za djecu uz pomoć kantonalne vlade, nevladinog sektora, UNICEF-a i Ambasade Republike Češke u BiH.

Vlada TK je, kako je poručio, pokazala opredjeljenje kada je u pitanju ranjiva kategorija društva izdvojivši 14 miliona KM iz budžeta za kategoriju djece.

Predstavnica UNICEF-a u BiH Geeta Narayan kaže da nadležni na svim nivoima moraju uložiti više u prevenciju razdvajanja porodica, time što će se podržati porodice pod rizikom, a mora se ulagati i u jačanje sitema hraniteljstva, ne kao u čin dobre volje, već kao u profesionalnu uslugu. Također, djeca s poteškoćama u razvoju i djeca mlađa od tri godine trebaju se smještati u ustanove samo kao krajnja mjera, kada ne postoji drugo rješenje i takav smještaj treba trajati što je kraće moguće.

Narayan je izrazila zadovoljstvo dosadašnjim postignućima u reformi sistema brige o djeci u BiH općenito, pod vodstvom lokalnih vlasti na svim nivoima uključujući i partnere iz nevladinog sektora. Naročito se to, kako je navela, odnosi na Tuzlu gdje je ubrzan napredak u transformaciji Doma za djecu u niz novih usluga za ranjivu djecu i njihove porodice.

Po riječima direktora JU Dom za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla Amira Muharemovića, 48 djece je smješteno u ovu instituciju.

Otvaranjem novih servisa kao što su dnevni centar, pokretanje mobilnog tima, centra za savjetovanje i prihvatilišta stekli su se uslovi za preventivno djelovanje kada je u pitanju razdvajanje porodica, a razvojem usluga smanjen je broj korisnika, jer su neki vraćeni u biloške porodice ili su pronađene hraniteljske porodice.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje