Povratak u Jugoslaviju: Trke bajkera mamile su pažnju Tuzlaka krajem 50-tih godina

U Facebook grupi “Tuzla-Povratak u Prošlost” objavljena je fotografija nastala krajem 50-tih godina, a na kojoj je zabilježen detalj sa jedne od moto trka koje su se tada održavale u Tuzli.

Trka motora prema svemu sudeći bio je događaj koji je mamio veliku pažnju građana Tuzle. Fotografija koju vam donosimo nastala je navodno 1959. godine na današnjoj raskrsnici Skver dok su bajkeri prolazili kod sadažnju ulicu Džafer Mahala koju su tada krasili drvoredi bagrema kojih već odavno nema.

• Prema sjećanju nekih, učesnici moto-trke dolazili su iz više gradova bivše SFRJ, a među uspješnijim takmičarima tih godina bio je Pero Popović iz Banja Luke. Upravo Pero se vidi na slici sa takmičarskim brojem 25 na svom motoru “Puch”. Pored Tuzle Popović je često bio prvi na moto trkama koje su se održavale tih godina u Vlasenici, Prnjavoru i drugm gradovima bivše SFRJ.

Takmičar iz Sarajeva Zijo Bucalo također je na trkama u Tuzli često znao osvajati prva mjesta u kategoriji u kojoj se takmičio.

Među najuspješnijim takmičarima 1960-tih godina iz Tuzle kao član tada Auto moto kluba “TUZAMK” bio je Esad Pirić – Pirija. Uz Prića u moto trkama iz Tuzle redovno su učestvovali još i Muhamed Smajić, Midhat Pašić, Hasan Insanić, Matija Vučinić, Miroslav Lorger, a s njima rame uz rame bila je i jedna dama Fatima Fata Pirić koja je smrtno stradala u saobraćajnoj nesreći.

• Danas nažalost rijetko koja manifestacija u Tuzli skupi veći broj ljudi na jednom mjestu gdje će imati priliku da se druže i zabave. Mnogi će kazati da su vremena prije ratnih sukoba na ovim prostorima bila puno bolja i ljepša. (Tuzlanski.ba)