Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Od karcinoma u TK umrlo 215 osoba, oboljenje povezano sa zagađenjem zraka

Preuzmite sliku

Na području Tuzlanskog kantona (TK) u 2016. godini od karcinoma je umrlo 215 odoba, dok je broj novooboljelih u istoj godini iznosio 144. Ovo su podaci registra Zavoda za javno zdravstvo TK, iz kojeg ističu da su spomenute cifre povezane sa aerozagađenjem koje je iz godine u godinu sve više prisutno u ovom kantonu.

Selma Azabagić iz Zavoda za javno zdravstvo TK ističe da je karcinom pluća na četvrtom mjestu kao razlog umiranja stanovništva, poručivši da je za poboljšanje kvaliteta zraka neophodna primarna prevencija.

Međunarodna agencija za rak je aerozagađenje svrstala u kancerogenik grupu A1.

“Postoje dokazi koji pokazuju uzročno-posljedičnu povezanost između zagađenog zraka i povećanog rizika za razvoj karcinoma pluća i mokraćnog mjehura”, navela je Azabagić.

Kako bi se postigao nivo smanjenja zagađenja zraka u Tuzli, Alijansa za zdravlje i životnu sredinu iz Brisela skupa sa Zavodom za javno zdravstvo TK pokrenula je akciju pod geslom “Skini masku mome gradu”.

Riječ je o globalnoj inicijativi ljekara, medicinskih sestara i javnih zdravstvenih radnika koji su posvećeni poboljšanju kvaliteta zraka i smanjenju emisije štetnih gasova u gradovima.

“Samim postojanjem termoelektrane koja koristi ugalj kao pogonsko gorivo na području Tuzle i Lukavca prisutna je velika zagađenost zraka. Iz tog razloga mi kao alijansa predlažemo vladama da predlože uvođenje obnovljenih izvora energije kao energenata, posebno kada govorimo o zemljama na Balkanu”, rekao je Srđan Kukolj, savjetnik za zdravlje i energiju u Alijansi za zdravlje i životnu sredinu.

Ova alijansa kampanju predvodi u Evropi i u Bosni i Hercegovini s ciljem promovisanja praktičnih rješenja i realizovanja bitnih promjena u politikama na nivou gradova, a koji će upravljati jasnim i globalnim trendom smanjenja zagađenja zraka u urbanim područjima do 2030. godine.

“Vrlo je važno da se svi priključimo globalnim naporima kako bi se poboljšalo stanje kvaliteta zraka. Važna je hitna akcija donosioca odluka, ali i svih ostalih. Rješenje je sistematsko i svi se moramo uključiti kako bi rješili ovaj problem”, naglasila je Azabagić.

Epidemiološke studije koje su rađene u svijetu, ali i u BiH pokazuju da su sve PM čestice štetne.

Azabagić navodi da su opasne jer iritiraju ljudske krvne žile. Kako pojašnjava, kratkoročno djeluju kao doprinoseći faktor za razvoj infarkta ili srčanih aritmija.

Njihovo dugoročno dejstvo se manifestuje u razvoju kardiovaskularnih, respiratornih i svih ostalih bolesti, a posebno pogoduju stvaranju malignoma. (A.K. | Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje