Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Baloni i muffini za djecu s autizmom u centru Tuzle: Ranjiva kategorija koja može doprinijeti razvoju BiH (FOTO)

Preuzmite sliku

Iako živimo u 21. stoljeću osobe s invaliditetom, među kojima su i one s autizmom, još uvijek nisu u dovoljnoj mjeri integrisane u bh. društvo, a njihove živote posebno prate predrasude. U kakvom se položaju nalaze autistične osobe u našoj zemlji najbolje ilustruje primjer Slavka Mrševića iz Rudog koji je zbog autizma izbačen iz škole.

Iako mogu doprinijeti razvoju bh. društva, osobe s autizmom u našoj zemlji još uvijek se ne nalaze na mjestu koje im zaista pripada, a javno zagovaranje samo je jedan od načina na koji je moguće srušiti barijere.

Na ovakav način moguće je podići nivo svijesti kod građana kada je u pitanju jedna od najranjivijih kategorija bh. društva, odnosno osobe s invaliditetom, među kojima su i one kod kojih je dijagnosticiran autizam.

“Nažalost, u 21. stoljeću su još uvijek prisutne predrasude koje nas vode ka stereotipima što rezultira dikriminacijom, koja je prisutna na populaciji osoba s invaliditetom, među kojima su i autistične osobe. Osobe s invaliditetom se moraju integrisati i uključivati u društvene tokove, ali kao što to ovisi od nas koji se bavimo populacijom invalidnih osoba, tako isto ovisi i o osobama s invaliditetom. Neophodno je jačati na stvaranju inkluzivnih društava koja su između ostalog bazirana na univerzalnom dizajnu”, rekao je za Tuzlanski.ba doc. dr. Senad Mehmedinović, profesor na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.

Kako bi obilježili Svjetski dan osoba s autizmom, studenti prve godine Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u sklopu predmeta Volonterizam, a u saradnji s Udruženjem za ljudska prava i socijalnu inkluziju SOCI danas su u centru Tuzle organizovali izložbu radova djece s autizmom te dijelili balone i muffine.

Tom prilikom građani su imali priliku upoznati se i sa problemima koji sa sobom nosi autizam, a također je ukazano i na značaj rane prevencije koja doprinosi poboljšanju ishoda rehabilitacije.

Prvi simptomi koji mogu voditi ka autizmu kod djeteta se mogu primjetiti već u periodu između 18. i 22. mjeseca života.

“Neuspostavljavanje kontakta s očima, problemi sa spavanjem jer su zamijenili dan i noć, problemi s ishranom, plač bez bilo kakvog razloga, samo su neki od ranih simptoma. Ukoliko roditelji primjete da dijete ne uspostavlja kontakt očima, da se ne želi igrati s igračkama te da nema ekspresije, samo su neki od znakova koji mogu navoditi na autizam i tada je potrebno otići u pedijatrijsku službu”, pojasnio je Mehmedinović, naglasivši da dijagnozu nije jednostavno uspostaviti.

Svjetski dan svijesti o autizmu obilježava se 2. aprila od 2007. godine, a time se želi skrenuti pažnja na sve veći broj autističnih osoba, odnosno onih koje imaju određeni neurobiološki poremećaj koji se manifestira nizom prepoznatljivih i manje prepoznatljivih pokazatelja.

Ovogodišnji moto glasi “Rušimo zajedno barijere autizma-izgradimo pristupačno društvo”, a kojem su se u potpunosti posvetili i tuzlanski studenti koji osobe s autizmom žele staviti rame uz rame pored sebe te zajedno koračati tračnicama života. (A.K. | Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,